Poslanci Európskeho parlamentu hlasovali aj o úprave a zavedení novej generácie vlastných zdrojov Európskej únie (EÚ). Tie sú potrebné napríklad na krytie pôžičiek súvisiacich s mechanizmom na podporu obnovy a odolnosti, ktorý má členským štátom pomáhať pri vyrovnávaní sa dôsledkami pandémie.
„Pôjde o príjmy z obchodovania s emisiami, zo zavedenia tzv. uhlíkového cla na hraniciach Európskej únie, či z podielu z korporátnej dane, ktorú budú nútené platiť globálne technologické giganty z ich nadmerných ziskov,“ uviedla europoslankyňa Monika Beňová.
Takáto zmena si bude vyžadovať aj schválenie Radou a rovnako ratifikáciu zo strany jednotlivých členských štátov EÚ. Prispeje však k zvýšeniu efektívnosti a modernizácii systému financovania. „Napríklad zavedenie uhlíkového cla na dovážané tovary z krajín mimo Únie, ktoré sú častokrát najväčšími svetovými znečisťovateľmi, môže pomôcť pri zvyšovaní ochrany európskych priemyselných výrobcov a posilňovaní ich konkurencieschopnosti,“ uzavrela Monika Beňová.