Ministri krajín Slavkovského formátu. PHOTO: FB Rastislav Káčer

R. Káčer: Záujmom krajín Slavkovského formátu a Indie je zastavenie ruskej agresie proti Ukrajine

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Káčer rokoval v pondelok, 2. januára 2023 vo Viedni so spolkovým ministrom pre európske a medzinárodné záležitosti Rakúskej republiky Alexandrom Schallenbergom, ministrom zahraničných vecí Českej republiky Janom Lipavským a ministrom zahraničných vecí Indie Subrahmanyamom Jaishankarom. Témami rokovaní šéfov diplomacií krajín Slavkovského formátu (S3) s indickým partnerom bola pokračujúca ruská agresia na Ukrajine a jej globálne dopady na bezpečnosť i ekonomiku, vzťahy medzi Európskou úniou (EÚ) a Indiou, ako aj indické predsedníctvo v G20.

„Keď ide o ochranu medzinárodného poriadku založeného na pravidlách, demokratická komunita musí držať spolu. Hranice nemožno prekresľovať silou. Naším spoločným záujmom je okamžité ukončenie nezmyselnej vojny na Ukrajine bez obmedzenia jej nezávislosti, suverenity či územnej celistvosti. Spolu s partnermi z Rakúska a Česka sme preto požiadali indického ministra o vyvinutie takého diplomatického úsilia, ktoré privedie Rusko k rokovaciemu stolu a zastaveniu agresie proti Ukrajine,“ vyhlásil šéf slovenskej diplomacie Rastislav Káčer.

Partneri zároveň ocenili rozvoj strategickej spolupráce medzi EÚ a Indiou, ktorá zahŕňa vytváranie nových dodávateľských reťazcov, budovanie odolnosti a ekonomickej nezávislosti oboch regiónov. „Teší ma, že aj slovensko-indické vzťahy sa výrazne zdynamizovali, čo dokazuje rekordný nárast objemu zahraničného obchodu aj historicky prvá návšteva indického ministra zahraničných vecí na Slovensku v júni 2022. Verím, že ďalšie prehlbovanie našich vzťahov a rozširovanie spolupráce, vrátane investičných aktivít, bude pokračovať,“ dodal R. Káčer.

Viac..  EÚ kritizuje zákon umožňujúci Izraelu mariť pôsobenie zahraničných médií

Ministri krajín regionálneho formátu S3 zároveň nepochybujú, že skupina G20 bude pod indickou taktovkou naďalej trvať na dodržiavaní medzinárodného práva a poriadku, pričom cieľom indického predsedníctva vyjadrili podporu.

O mam

Odporúčame pozrieť

M. Wlachovský: Spolupráca v rámci Slavkovského formátu je čoraz aktívnejšia

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Wlachovský sa v pondelok 29. mája …

Consent choices