globalizacia
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Experti očakávajú, že globálna inflácia postupne klesne, prispela k tomu aj ECB

Ekonomickí experti zo 133 krajín sveta očakávajú, že globálna inflácia sa postupne zmierni. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu nemeckého inštitútu Ifo a Švajčiarskeho inštitútu ekonomickej politiky, ktorého výsledky zverejnili vo štvrtok. Experti podľa prieskumu predpokladajú, že globálna inflácia bude v tomto roku 7,1 percenta, v budúcom roku 5,8 percenta a v roku 2026 už len 4,5 percenta.

„Očakávania sú povzbudzujúce, pretože v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom experti predpokladajú trochu nižšiu mieru inflácie,“ uviedol výskumník inštitútu Ifo Niklas Potrafke. „Inflácia však zostáva na veľmi vysokej úrovni,“ poznamenal. Potrafke pritom dodal, že „zvýšenie úrokových sadzieb zo strany Európskej centrálnej banky v decembri prispelo k poklesu inflačných očakávaní v Európe“.

V západnej Európe sú pre rok 2023 inflačné očakávania výrazne pod priemerom globálnych očakávaní. Experti predpokladajú v tomto roku v západnej Európe infláciu 5,4 percenta. Podobne nízke očakávania sú aj v Severnej Amerike (5,2 %) a juhovýchodnej Ázii (5,3 %). V kontraste s tým sú vysoké inflačné očakávania predovšetkým v južnej Ázii (23 %), Južnej Amerike (25 %), Severnej Afrike (32 %) a východnej Afrike (takmer 35 %).

Viac..  Ch. Lagardová: Inflácia v eurozóne smeruje k cieľovej hodnote

V prieskume, ktorý uskutočňujú raz za kvartál, počas decembra oslovili 1 537 expertov.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

Eugen Jurzyca: Infláciu nakoniec zvládame, ale stále treba dávať pozor, aby emisné banky nerozdávali peniaze neefektívne, inak sa vráti socializmus

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE. Zdieľaj …

Consent choices