solarne panely
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Energetické systémy poháňané fosílnymi palivami sa nedajú pre celý svet nahradiť za pár desaťročí

Nahradenie existujúcich energetických systémov poháňaných fosílnymi palivami za použitia obnoviteľných technológií, ako sú solárne panely alebo veterné turbíny, nebude pre celú ľudskú populáciu vo svete možné dosiahnuť len za pár desaťročí. Vyplýva to zo správy fínskeho Geologického výskumného centra (GTK). Podľa nej na to jednoducho nie je čas ani zdroje. Môže však nastať výrazné zníženie spoločenského dopytu po všetkých druhoch zdrojov.

Výskumníci upozorňujú, že rozšírený trend financovania a vývoja len malého počtu riešení obnoviteľných technológií, ako sú napríklad lítium-iónové batérie, vodíkové články, veterné turbíny a solárne panely, a vylúčenie iných známych, ale menej rozvinutých riešení, je krátkozraké. Dôležité je podľa nich pokračovať v hľadaní alternatívnych technológií, ktoré by bolo možné vyvinúť a rozšíriť. Priemyselný ekosystém by mal zvážiť čo najviac paralelných technologických možností, z ktorých každá z nich by bola spojená s množstvom zdrojov potrebných na ich uplatnenie, uvádza sa okrem iného v správe.

Viac..  Krajiny EÚ schválili nariadenie na zníženie emisií CO2 z ťažkých vozidiel

Správa GTK tiež konštatuje, že existujúci sektor obnoviteľnej energie a technologický systém elektrických vozidiel sú skôr odrazovým mostíkom k niečomu inému ako konečným riešením.

(SITA).

O red

Odporúčame pozrieť

Europoslanci odklepli novelu, ktorá urýchli udeľovanie povolení na výrobu zelených energií

Menej byrokracie a viacej zelenej energie. Europoslanci pred Vianocami odklepli novelu na urýchlenie udeľovania povolení …

Consent choices