Milanovic
Bývalý premiér Zoran Milanovič. PHOTO: © European Union-EP.

Chorvátsky prezident kritizoval EÚ za konanie proti Maďarsku

Chorvátsky prezident sa v piatok vyjadril, že snahy Európskej únie (EÚ), aby jednotlivé členské krajiny dodržiavali demokratické štandardy spôsobujú hrozbu rozpadnutia bloku. Zároveň pritom kritizoval snahy Únie finančne potrestať Maďarsko za údajné porušovanie zásad právneho štátu.

Zoran Milanović sa tak vyjadril počas tlačovej konferencie so svojou maďarskou kolegyňou Katalin Novák v Budapešti. Chorvátsky líder zopakoval maďarskú kritiku EÚ, podľa ktorej blok prekračuje svoje právomoci a táto nadmerná kontrola vraj urýchlila aj brexit a vyhnala z Únie Spojené kráľovstvo.

EÚ by sa podľa neho nemala stať „Spojenými štátmi európskymi“ a dodal, že konanie proti Maďarsku, ktorému zmrazili miliardy eur z eurofondov pre obvinenia z korupcie a obavy o právny štát, ohrozuje existenciu 27-členného bloku. „Dnes je to Maďarsko a zajtra to bude nejaká väčšia krajina, ktorá bude potrebovať lekciu,“ poznamenal tiež.

Viac..  Tento týždeň v EP: Rozprava so šéfkou ECB či seminár o Európskom akte o slobode médií

Milanović vyhral prezidentské voľby v Chorvátsku v roku 2019 ako liberálny, ľavicovo orientovaný kandidát, v protiklade ku konzervatívnej vláde, ktorá je v krajine v súčasnosti pri moci. Medzičasom sa však obrátil k populistickému nacionalizmu a začal kritizovať prístup Západu k Balkánu a Rusku.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

Benova

M. Beňová: Leyenovej Komisia je najslabšou za uplynulých 20 rokov

Europoslankyňa opakovane tvrdí, že Európska komisia pod vedením Ursuly von der Leyenovej je najslabšou a …

Consent choices