Komisia prijala nové pravidlá, ktorými sa po nadobudnutí účinnosti znížia maximálne hladiny rezíduí (MRL) dvoch pesticídov v potravinách.
Z posúdení Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA) vyplynulo, že tieto dve chemikálie, ktoré patria do skupiny neonikotinoidných pesticídov, klotianidín a tiametoxán, predstavujú vysoké riziko pre včely a prispievajú k celosvetovému úbytku opeľovačov. Z tohto dôvodu bolo ich používanie vonku v EÚ zakázané už v roku 2018. Novými pravidlami sa znížia existujúce MRL pre tieto látky na najnižšiu úroveň, ktorú možno merať pomocou najnovších technológií. Budú sa vzťahovať na všetky produkty vyrobené v EÚ, ale aj na dovážané potraviny a krmivá.
Niektoré fakty o neonikotinoidoch:
- Neonikotinoidy sú účinné látky používané v prípravkoch na ochranu rastlín na kontrolu škodlivého hmyzu, čo znamená, že sú to insekticídy
- Názov doslova znamená „nové insekticídy podobné nikotínu“. Chemicky sú podobné nikotínu
- Názov neonikotinoidy sa niekedy skracuje na „neoniká“ alebo „NNI“.
- Prvý neonik bol v EÚ schválený v roku 2005
- Neonikotíny sú systémové pesticídy. Na rozdiel od kontaktných pesticídov, ktoré zostávajú na povrchu ošetrených častí rastlín (napr. na listoch), systémové pesticídy sú prijímané rastlinou a prenášané po celej rastline (listy, kvety, korene a stonky, ako aj peľ a nektár)
- Neoniká sú oveľa toxickejšie pre bezstavovce, ako je hmyz, než pre cicavce, vtáky a iné vyššie organizmy
- Neoniká pôsobia na centrálny nervový systém hmyzu, čo vedie k jeho ochrnutiu a smrti
- Bežne sa používajú aj vo veterinárnych prípravkoch, ako je regulácia kliešťov a obojky proti blchám pre domáce zvieratá