pesticidy
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Komisia prijala prísne limity rezíduí pesticídov na ochranu opeľovačov

Komisia prijala nové pravidlá, ktorými sa po nadobudnutí účinnosti znížia maximálne hladiny rezíduí (MRL) dvoch pesticídov v potravinách. 

Z posúdení Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA) vyplynulo, že tieto dve chemikálie, ktoré patria do skupiny neonikotinoidných pesticídov, klotianidín a tiametoxán, predstavujú vysoké riziko pre včely a prispievajú k celosvetovému úbytku opeľovačov. Z tohto dôvodu bolo ich používanie vonku v EÚ zakázané už v roku 2018. Novými pravidlami sa znížia existujúce MRL pre tieto látky na najnižšiu úroveň, ktorú možno merať pomocou najnovších technológií. Budú sa vzťahovať na všetky produkty vyrobené v EÚ, ale aj na dovážané potraviny a krmivá.

Niektoré fakty o neonikotinoidoch:

  • Neonikotinoidy sú účinné látky používané v prípravkoch na ochranu rastlín na kontrolu škodlivého hmyzu, čo znamená, že sú to insekticídy
  • Názov doslova znamená „nové insekticídy podobné nikotínu“. Chemicky sú podobné nikotínu
  • Názov neonikotinoidy sa niekedy skracuje na „neoniká“ alebo „NNI“.
  • Prvý neonik bol v EÚ schválený v roku 2005
  • Neonikotíny sú systémové pesticídy. Na rozdiel od kontaktných pesticídov, ktoré zostávajú na povrchu ošetrených častí rastlín (napr. na listoch), systémové pesticídy sú prijímané rastlinou a prenášané po celej rastline (listy, kvety, korene a stonky, ako aj peľ a nektár)
  • Neoniká sú oveľa toxickejšie pre bezstavovce, ako je hmyz, než pre cicavce, vtáky a iné vyššie organizmy
  • Neoniká pôsobia na centrálny nervový systém hmyzu, čo vedie k jeho ochrnutiu a smrti
  • Bežne sa používajú aj vo veterinárnych prípravkoch, ako je regulácia kliešťov a obojky proti blchám pre domáce zvieratá
Viac..  Michal Wiezik: Prečo má poľnohospodárstvo čerpať verejné financie bez akejkoľvek pridanej hodnoty a zodpovednosti?

 

O mam

Odporúčame pozrieť

Katarína Roth Neveďalová: Návrh na zníženie používania pesticídov je veľmi zlý. VIDEOBLOG

Na bezplatný odber spravodajstva z EÚ do vášho emailu sa môžete prihlásiť tu: PRIHLÁSENIE. Zdieľaj …

Consent choices