kriza, firma, ludia

Počet vyhlásených bankrotov firiem v EÚ stúpol najvyššie od roku 2015

Počet vyhlásených bankrotov v rámci firiem v Európskej únii (EÚ) vo štvrtom kvartáli 2022 oproti predošlému štvrťroku výrazne stúpol, a to o 26,8 percenta. Informoval o tom v piatok štatistický úrad Európskej únie Eurostat. Počet bankrotov sa tak dostal najvyššie od roku 2015, od ktorého má Eurostat údaje k dispozícii.

Rast počtu bankrotov vo štvrtom kvartáli oproti tretiemu štvrťroku nastal vo všetkých sektoroch. Najvýraznejšie počet bankrotov počas októbra až decembra oproti júlu až septembru stúpol v odvetví dopravy a skladovania (o 72,2 %), ubytovania a stravovacích služieb (39,4 %) a v sektore vzdelávania, zdravotníctva a sociálnych aktivít (29,5 %).

V porovnaní so štvrtým kvartálom predpandemického roku 2019 počet vyhlásených bankrotov vo štvrtom kvartáli 2022 stúpol vo väčšine sektorov ekonomiky. Najviac sa zvýšil v sektore ubytovania a stravovacích služieb (97,7 %) a odvetví dopravy a skladovania (85,7 %). Oproti záverečnému štvrťroku predpandemického roka 2019 sa počet vyhlásených bankrotov vo štvrtom kvartáli 2022 znížil len v troch sektoroch, a to v priemysle (-17,6 %), stavebníctve (-9,2 %) a v informatike a telekomunikáciách (-4 %).

Viac..  Ceny výrobcov v eurozóne v máji klesli, tempo poklesu sa však výrazne zmiernilo

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

Počet bankrotov v EÚ bol v 2. kvartáli najväčší od roku 2015

Počet bankrotov v Európskej únii (EÚ) v 2. štvrťroku 2023 vzrástol, už šiesty štvrťrok po …

Consent choices