Slovensko
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Bez vojnového konfliktu mohol byť rast slovenskej ekonomiky podľa analytikov dvojnásobný

Bez ruského vojnového ťaženia na Ukrajine by rast slovenskej ekonomiky mohol byť v roku 2022 približne dvojnásobný. Namiesto terajších 1,7 % mohol podľa analytikov Slovenskej sporiteľne dosiahnuť okolo 3 %. Na slovenskú ekonomiku podľa nich dopadal vojnový konflikt najmä v podobe zvýšených cien energií s vplyvom na spotrebu domácností, ako aj priemyselnú produkciu, a to predovšetkým v energeticky náročných odvetviach. Z pandemickej krízy sa tak ekonomika podľa analytikov prehupla do krízy energetickej a dlho očakávané postkoronové oživenie ekonomiky tak definitívne zmizlo. Rast ekonomiky postupne spomalil.

Tisíce ľudí utekajúcich pred vojnovým konfliktom predstavovali prílev pracovnej sily do zahraničných ekonomík. Podľa posledných dostupných dát je na Slovensku zamestnaných približne 15-tisíc utečencov, pričom viac než tri štvrtiny tvoria ženy. Ich pracovné zaradenie je najčastejšie v manuálnych povolaniach, ktoré sú nezriedka neobsadené domácimi pracovníkmi aj niekoľko mesiacov. „Ukrajinci aj slovenská ekonomika však týmto trpia mrhaním potenciálu, keďže ľudia utekajúci pred vojnou majú často aj vysokoškolskú kvalifikáciu,“ uvádza sa v analýze.

Dĺžka trvania vojenského konfliktu na Ukrajine je stále neznáma. „S istotou však vieme povedať, že Slovensko, ako aj štáty Európskej únie, dosahujú významné pokroky nevyhnutné pre zabezpečenie energetickej nezávislosti od Ruska,“ konštatujú analytici Slovenskej sporiteľne. Tieto kroky sú podľa nich nevyhnutné pre väčšiu makroekonomickú stabilitu a nižšie vystavenie dopadom súčasnej krízy. Východiskový bod pre zvládnutie budúcej zimy je podľa nich dobrý a rekordné ceny plynu na trojciferných úrovniach by už mali byť definitívne za nami.

Viac..  Európska komisia odporučila začať prístupové rokovania s Ukrajinou a Moldavskom

Rast slovenskej ekonomiky by tak v tomto roku mohol podľa analytikov dosiahnuť 1,5 % medziročne, najmä vplyvom masívnych investičných aktivít vďaka európskym peniazom. A hoci plán obnovy pôvodne odštartoval ako stimul pre postpandemickú obnovu, ozývali sa hlasy, že kým sa EÚ dostane k jeho implementácii, bude pandemická kríza za nami. „Napokon však budú NextGen fondy skutočne impulzom ekonomického rastu, vyrovnávať však budú dopady energetickej krízy,“ informujú analytici. Veľkú časť peňazí alokovanú na tzv. zelené riešenia predstavili ako súčasť snahy o zmiernenie klimatických zmien. „V súčasnej situácii je „jednou záplatou na dve diery“ – snahy o zelenší a udržateľný rast, ale aj snahy o energetickú sebestačnosť Európskej únie,“ dodali analytici.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

Európska komisia odporučila začať prístupové rokovania s Ukrajinou a Moldavskom

Európska komisia podporuje spustenie prístupových rokovaní s Ukrajinou. V piatok to oznámil ukrajinský premiér Denys …

Consent choices