ekonomika
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Medziročná inflácia v eurozóne v januári klesla na 8,6 %

Medziročná inflácia v eurozóne v januári klesla na 8,6 % z decembrovej úrovne 9,2 %. Pred rokom pritom bola na úrovni 5,1 %. V celej Európskej únii (EÚ) inflácia v januári tiež spomalila, keď klesla na 10 % z 10,4 % v decembri, pričom pred rokom bola na úrovni 5,6 %. Vyplýva to z údajov, ktoré vo štvrtok zverejnil štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Najnižšiu medziročnú mieru registrovali v Luxembursku (5,8 %), Španielsku (5,9 %) a na Cypre a Malte (zhodne 6,8 %). Naopak, najvyššia bola v Maďarsku (26,2 %), Lotyšsku (21,4 %) a Česku (19,1 %). V porovnaní s decembrom medziročná inflácia klesla v 18 členských štátoch a stúpla v deviatich.

Na Slovensku sa medziročná inflácia v januári zrýchlila na 15,1 percenta z decembrových 15 percent, pričom v januári 2022 bola na úrovni 7,7 percenta.

Viac..  Predaj nových áut v EÚ sa v apríli zvýšil už deviaty mesiac po sebe

Najviac v eurozóne v januári k inflácii prispeli potraviny, alkohol a tabak (+2,94 percentuálneho bodu, pb), za ktorými nasledovali energie (+2,17 pb), služby (+1,80 pb) a priemyselné tovary (+1,73 pb).

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

Analytik Gábriš z ČSOB: Inflačné tlaky ustupujú

Inflačné tlaky naďalej slabnú. Eurostat zverejnil predbežné harmonizované inflačné dáta za máj, podľa ktorých inflácia …

Consent choices