Export, import, nákladný vlak. PHOTO: PHOTO: © European Union 2021 - Source : EP

EK navrhla pozastavenie dovozných ciel a kvót pri importe z Ukrajiny o ďalší rok

Európska komisia (EK) vo štvrtok navrhla predĺženie pozastavenia uplatňovania dovozných ciel a kvót pri importe z Ukrajiny na trh Európskej únie o ďalší rok. Dočasné zrušenie ciel a kvót je známe ako Autonómne obchodné opatrenia (ATMs). „Ide o pokračovanie neoblomnej podpory ukrajinskej ekonomike zo strany EÚ a pomoc pri zmierňovaní náročnej situácie, ktorej čelia ukrajinskí výrobcovia a exportéri v dôsledku nevyprovokovanej a neodôvodnenej ruskej agresie,“ uviedla EK na svojej internetovej stránke.

Hlavným cieľom týchto krokov je podpora Ukrajine, ale opatrenia zohľadňujú aj obavy niektorých odvetví EÚ. Vzhľadom na významný rast importu časti poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny v roku 2022 obnovené ATMs obsahujú aj mechanizmus na ochranu trhu Únie, ak to bude nutné.

Viac..  Colná reforma EÚ: jednoduchšia, inteligentnejšia a bezpečnejšia colná únia

ATMs, ktoré sú v platnosti od 4. júna 2022, mali pozitívny vplyv na obchod Ukrajiny s EÚ. Zabezpečili, že obchodné toky z Ukrajiny do EÚ zostali vlani pozoruhodne stabilné napriek narušeniam spôsobeným vojnou a v protiklade voči všeobecnému trendu silného poklesu celkového obchodu Ukrajiny.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

polnohospodarstvo

EK predĺžila obmedzenia dovozu 4 agrokomodít z Ukrajiny do 15. septembra

Európska komisia (EK) predĺžila do 15. septembra platnosť dohody s piatimi štátmi EÚ susediacimi s …

Consent choices