Export, import, nákladný vlak. PHOTO: PHOTO: © European Union 2021 - Source : EP

EK navrhla pozastavenie dovozných ciel a kvót pri importe z Ukrajiny o ďalší rok

Európska komisia (EK) vo štvrtok navrhla predĺženie pozastavenia uplatňovania dovozných ciel a kvót pri importe z Ukrajiny na trh Európskej únie o ďalší rok. Dočasné zrušenie ciel a kvót je známe ako Autonómne obchodné opatrenia (ATMs). „Ide o pokračovanie neoblomnej podpory ukrajinskej ekonomike zo strany EÚ a pomoc pri zmierňovaní náročnej situácie, ktorej čelia ukrajinskí výrobcovia a exportéri v dôsledku nevyprovokovanej a neodôvodnenej ruskej agresie,“ uviedla EK na svojej internetovej stránke.

Hlavným cieľom týchto krokov je podpora Ukrajine, ale opatrenia zohľadňujú aj obavy niektorých odvetví EÚ. Vzhľadom na významný rast importu časti poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny v roku 2022 obnovené ATMs obsahujú aj mechanizmus na ochranu trhu Únie, ak to bude nutné.

Viac..  Čína hrozí clami na benzínové autá z EÚ a USA

ATMs, ktoré sú v platnosti od 4. júna 2022, mali pozitívny vplyv na obchod Ukrajiny s EÚ. Zabezpečili, že obchodné toky z Ukrajiny do EÚ zostali vlani pozoruhodne stabilné napriek narušeniam spôsobeným vojnou a v protiklade voči všeobecnému trendu silného poklesu celkového obchodu Ukrajiny.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

sud, justicia

Čína hrozí EÚ žalobou pred WTO v súvislosti s clami na elektromobily

Peking hrozí Európskej únii (EÚ) žalobou pred Svetovou obchodnou organizáciou (WTO) v súvislosti so sankčnými …

Consent choices