hojsik
Martin Hojsík, europoslanec /PS, RE/. PHOTO: European Union.

Europoslanec Hojsík žiada Hegera a Budaja, aby nevyhlasovali ďalšiu výzvu Obnov dom

Europoslanec Hojsík vyzval Eduarda Hegera a Jána Budaja, aby nevyhlasovali ďalšiu výzvu Obnov dom, kým neodstránia základné problémy dotačnej schémy. Vysokú finančnú spoluúčasť, administratívne preťažovanie a diskrimináciu domácností, ktoré trpia energetickou chudobou.

Rezort Jána Budaja podľa vlastných vyjadrení plánuje v piatok vyhlásiť druhé kolo výzvy Obnov dom. Národný cieľ prvého kola ministerstvo splnilo na 3 %. Z plánovaných 3000 zmlúv sa podpísalo približne 100. Zmeny vo výzve, ktoré Ján Budaj avizoval, naznačujú, že sa rezort nepoučil. Výzva, ktorá má pomôcť v boji s energetickou aj klimatickou krízou sa opäť minie účinkom. Europoslanec Martin Hojsík vyzval premiéra Hegera a ministra Budaja, aby nevyhlasovali ďalšie kolo schémy Obnov dom, kým sa neodstránia fatálne a očividné chyby v nastavení dotácie.

„Zmeny vo výzve, o ktorých informoval Ján Budaj na sociálnych sieťach, potvrdzujú, že stále nepochopil, v čom je problém. Preto bude najrozumnejšie riešenie v piatok radšej výzvu nevyhlasovať, zapracovať na jej fatálnych nedostatkoch a prestať hazardovať s financiami z plánu obnovy,“ vyhlásil Martin Hojsík podpredseda Progresívneho Slovenska.

Podľa Hojsíka fiasko v prvom kole výzvy spôsobili vysoká spoluúčasť, administratívna náročnosť a prenesenie investičného rizika na žiadateľa. Ten peniaze dostane až potom ako projekt zrealizuje, zaplatí, zdokumentuje, prejde celým administratívnym očistcom, a ak splní podmienky, o platbu môže požiadať.

Ak by sa toto chybné nastavenie prvého kola nezmenilo, najzraniteľnejšie skupiny sa do výzvy nebudú môcť zapojiť ani v druhom kole. Pretože dôchodcovia, matky samoživoteľky či rodiny v chudobných okresoch nemusia mať úspory ani možnosť získať komerčný úver.  „Prostriedky Európskej únie na podporu obnovy domov musia byť dostupné pre všetkých obyvateľov Slovenska, vrátane domácností s nízkymi a stredne vysokými príjmami. Tieto domácnosti majú mať náklady na obnovu domu hradené zo 100 %,“ pokračuje Hojsík.

Viac..  Týždeň v EP: Boj proti zneužívaniu detí na internete a sídlo agentúry EÚ pre boj proti praniu špinavých peňazí

Martin Hojsík poukázal na aktuálny český dotačný program z európskych zdrojov s názvom Nová zelená úsporám Light. Schéma na obnovu rodinných domov je určená práve najzraniteľnejším domácnostiam, ktoré môžu žiadať preplatenie všetkých celkových nákladov. Zásadným rozdielom českej verzie Obnov dom pre ohrozené skupiny je možnosť poskytnutia zálohy vopred, ešte pred realizáciou projektu. Obnova budov, energetická efektívnosť a zelené energie sú nástroje budúcnosti a práve plán obnovy nám má pomôcť dosiahnuť zelenú budúcnosť.

Ak sa v druhom kole skutočne podmienky nezmenia, alebo zmenia len čiastočne, platby budú len dodatočné a spoluúčasť v tisícoch eur, tak Hegerova vláda opäť premrhá šancu pomôcť ľuďom. Minister Budaj už v praxi ukázal, že výzvu nezvládol. Verím, že premiér dá bokom čerstvé stranícke záujmy a pokúsi sa chyby napraviť,“ doplnil Martin Hojsík. Podľa europoslanca musí do výzvy konečne vstúpiť aj Eduard Heger. Plán obnovy spadá pod úrad vlády, poverený premiér tak nesie osobnú zodpovednosti za zlyhanie rezortu životného prostredia.

O mam

Odporúčame pozrieť

Pán minister, neohrozujte živobytie pracovníkov platforiem, vyzýva Miriam Lexmann

Europoslankyňa Miriam Lexmann (KDH/EĽS) vyzýva ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Erika Tomáša, aby odmietol …

Consent choices