gabris
Marek Gábriš, analytik Československej obchodnej banky, a.s. PHOTO: archív ČSOB.

CPI Inflácia hľadá svoj strop, hovorí analytik Marek Gábriš

Spotrebiteľské ceny vo februári vzrástli medzimesačne o 1,1% a medziročne o 15,4%. Inflácia tak mierne zrýchlila z januárových 15,2%. Neprekročila však maximum v tomto inflačnom cykle zo záveru roka 2022 (spomínaných 15,4%). Rast spotrebiteľských cien je najrýchlejší za posledných takmer 23 rokov. Ak opomenieme koniec roka 2022, tak naposledy sme zaznamenali takýto nárast cien v polovici roku 2000. Vtedy sme už mali najväčšie zdražovanie za sebou a je možné, že aj teraz sme už blízko pri lokálnom inflačnom strope. Ako uvádza ŠÚSR, tak v rámci spotrebného koša rástli ceny 10 z 12 výdavkových skupín. Najväčší vplyv na infláciu mali ceny potravín, ktoré medzimesačne vzrástli o 1,7% a medziročne boli vyššie o 28,6%. Druhou položkou ktorá mala významný vplyv na infláciu je bývanie a energie s medzimesačným prírastkom o 0,5%, čo znamená že medziročne boli tieto ceny vyššie o 14,3%.Náklady na potraviny a bývanie (vrátane energií) budú hlavným faktorom určujúcim úroveň a trajektóriu inflácie počas celého roka 2023. Rast cien energií bol utlmený administratívnymi opatreniami vlády. V opačnom prípade by bol rast cien vyšší. Na Slovensku je napriek nárastu inflácie jej úroveň stále najnižšia z regiónu V4.

Regionálne okienko

Z regionálneho pohľadu je inflácia na Slovensku (15,4%) stále najnižšia spomedzi krajín V4. V Česku februárová inflácia mierne poklesla na 16,7%, ale stále je v blízkosti 30-ročných maxím (všetko v národnej metodike). V Poľsku dosiahla februárová inflácia 18,4%. V Maďarsku je inflácia suverénne najvyššia v celom regióne V4 na úrovni 25,4% a to aj napriek snahám o regulovanie rôznych tovarových položiek. U našich južných susedov je tak o celých 10 percentuálnych bodov vyššia inflácia ako na Slovensku.

Harmonizovaná inflácia v metodike EU umožňujúca lepšie porovnanie medzi krajinami bude publikovaná v piatok (definitívne čísla). Avšak doterajšie rozdiely medzi národnými a harmonizovanými hodnotami nie sú dramatické a poskytujú tak dobrý aktuálny prehľad.

Viac..  Eugen Jurzyca: Pred 20 rokmi sme urobili jedno z najlepších rozhodnutí v našich dejinách - pridali sme sa k Západu a nie k Rusku

Domáce spotrebiteľské okienko

Potraviny na Slovensku medziročne zdraželi o viac ako štvrtinu a dynamicky dražejú viaceré položky. Vo februári to v medziročnom porovnaní boli napríklad mlieko, syry a vajcia (+37,1%), ďalej chlieb plus obilniny a mäso (okolo 30%) a zelenina asi o 25%.

Teplo bolo medziročne drahšie o zhruba pätinu, autobusová doprava o 18% a ceny stravovania taktiež zhruba o 20%.

Inflácia v EMU a sadzby

Inflácia v eurozóne podľa skôr publikovaných flashových odhadov Eurostatu dosiahla vo februári 8,5% medziročne a postupne už klesá z maxima 10,6% zaregistrovaného v októbri 2022. Napriek tomu je to stále pomerne vysoká hodnota a vysoká zostáva aj v kľúčových veľkých krajinách EMÚ. V Nemecku bola podľa rýchleho odhadu Eurostatu februárová inflácia 9,3%, v Taliansku 9,9% a vo Francúzsku 7,2%. Toto pravdepodobne podporí rozhodnutie ECB zvýšiť sadzby na zajtrajšom zasadnutí o ďalších 50 bázických bodov. Banková „minikríza“ v USA by tak zatiaľ nemusela mať na najbližšie rozhodovanie ECB vplyv. V strednodobom horizonte však môže byť rozhodovanie ohľadne vrcholu tohto úrokového cyklu komplikovanejšie. Na definitívne závery je však priskoro.

cpi

O red

Odporúčame pozrieť

platobna karta, bankomat

“Pocovidové” oživenie vidieť na štatistikách platieb kartou, aj počtoch poistných hlásení v zahraničí

Objem platieb kartou v zahraničí počas minuloročnej dovolenkovej sezóny stúpol medziročne o 65%. Oproti minulosti …

Consent choices