platobna karta, bankomat
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

“Pocovidové” oživenie vidieť na štatistikách platieb kartou, aj počtoch poistných hlásení v zahraničí

  • Objem platieb kartou v zahraničí počas minuloročnej dovolenkovej sezóny stúpol medziročne o 65%. Oproti minulosti čaká dovolenkárov veľká zmena – pri ceste do Chorvátska už nemusia po prvý krát riešiť zmenárne,
  • v iných populárnych destináciách, ktoré nie sú v eurozóne, by si však mali dávať pozor na tzv. dynamický prepočet kurzu, ktorý je pre nich spravidla menej výhodný,
  • popularita jednotlivých destinácii sa odráža aj na rebríčku krajín, odkiaľ hlásia dovolenkári najviac poistných udalostí. Vlani stúpol ich počet medziročne o 39%,
  • medzi najčastejšie diagnózy patrili vlani tráviace problémy a zápaly horných dýchacích ciest.

Začínajúca letná sezóna je po niekoľkých rokoch sprísnených kontrol, opatrnosti a neistoty spojenej s pandémiou Covid-19 skutočne prvou, ktorú si dovolenkári môžu užiť bez obáv. Rozcestovanie sa bolo už badať aj minulý rok, tento rok sa očakáva ešte vyšší záujem o oddych za hranicami krajiny.

„Oživenie sme videli už vlani na štatistikách o využívaní platobných kariet. Slovenskí dovolenkári si vlani počas leta vybrali v zahraničí z bankomatov o 45% viac hotovosti ako v roku 2021 a nárast objemu platieb kartou bol ešte výraznejší, na úrovni 65%,“ spresňuje v tejto súvislosti Andrea Lazar, manažérka retailového segmentu ČSOB.  Ako dodáva, najviac transakcií kartami banka vlani zaevidovala v Česku, Maďarsku a Chorvátsku.

Platba v lokálnej alebo spoločnej európskej mene

Populárne Chorvátsko sa od 1. januára 2023 stalo členom eurozóny, a tak už dovolenkári zo Slovenska nemusia pri ceste do tejto krajiny riešiť zmenárne či prepočítavať kurzy euro vs. kuna. No viaceré ďalšie krajiny, ktoré Slováci v lete navštevujú, sú mimo eurozóny. Preto sa môžu klienti pri platbe v obchode alebo výbere hotovosti z bankomatu stretnúť s možnosťou tzv. dynamického prepočtu. To znamená, že im obchodník alebo bankomat ponúkne možnosť prepočtu výslednej sumy do meny EUR.

„Vždy odporúčame realizovať platby a výbery v lokálnej mene, teda bez prepočtu. Možnosť s prepočtom býva pre klienta spravidla menej výhodná, lebo sa vtedy použije kurz lokálnej banky a výsledná suma môže byť ešte navýšená o konverzné poplatky,“ upozorňuje Andrea Lazar.

Nie je prekvapením, že aj vlani platili klienti kartou na dovolenke najčastejšie v potravinách, supermarketoch, na čerpacích staniciach, v obchodoch s módou a na mýtnych bránach.

Aj v tomto prípade odporúčame uprednostniť platobné karty pred nosením a zamieňaním väčšej hotovosti. Nielen z pohľadu komfortu a bezpečnosti. Pri platbe kartou v krajine mimo eurozóny sa totiž výsledná suma prepočítava devízovým kurzom, a ten je pre našinca výhodnejší.

„Klient by si mal vopred overiť, či sú platby kartou v zahraničí súčasťou balíka služieb. Tiež to, koľko platí za výber hotovosti z bankomatu a či v krajine nie je banka z rovnakej skupiny ako jeho domáca banka. V tom prípade bývajú výbery spravidla zvýhodnené. A samozrejme, či nepotrebuje aj kreditnú kartu. Tá býva častou podmienkou napríklad v autopožičovni,“ dodáva Andrea Lazar.

Viac..  Eugen Jurzyca: Vyradenie 10% najstarších automobilov z ciest by bolo efektívnejšie ako plošne sprísňovať emisné normy

Najviac poistných udalostí z Chorvátska

Postupné oživovanie záujmu o cesty do zahraničia sa po útlme v rokoch 2020 a 2021 vlani prejavilo aj na vyššom počte poistných hlásení. „Počas letnej sezóny 2022 sme v ČSOB Poisťovni evidovali najviac hlásení klientov už tradične z Chorvátska, Egypta, Turecka a Talianska. Priemerná výška poistnej udalosti dosahovala 350 eur. V porovnaní s rokom 2021, ktorý bol ešte výraznejšie poznačený pandémiou, bol ich počet o 39% nižší,“ vysvetľuje v tejto súvislosti Michaela Pardubská, riaditeľka Odboru produktového manažmentu ČSOB Poisťovne. Ako dodáva, tento vývoj počtu poistných hlásení a ich pandemický pokles kopíroval vývoj počtu príletov v rámci Európy.

Medzi najčastejšie ochorenia pritom patrila gastroenteritída a zápaly horných dýchacích ciest. „Evidujeme napríklad prípad klientky dovolenkujúcej na Korfu, ktorá sa pri daždi pošmykla a vyvrtla si členok. Poisťovňu kontaktovala cestou na letisko s tým, že v zdravotníckom zariadení predložila asistenčnú kartičku poisťovne, vďaka čomu nemusela na mieste nič hradiť. Poisťovňa za ňu uhradila 750 eur,“ dodáva M. Pardubská.

Ďalším príkladom je prípad 72-ročnej klientky, ktorá začala mať počas letu bolesti dolných končatín, ktoré neustúpili ani po prvých 3 dňoch na dovolenke. Kontaktovala asistenčnú službu, ktorá jej odporučila vhodné zdravotnícke zariadenie, kde jej bolo poskytnuté ošetrenie, Ani v tomto prípade nemusela platiť nič na mieste a poisťovňa za ňu uhradila náklady spojené s ošetrením vo výške 1 175 eur.

„Zaujímavosťou je za minulý rok štvornásobný nárast škodových udalostí z poistenia storno poplatkov oproti roku 2019. Priemerná suma poistného plnenia dosiahla 1090€, pretože zrušenie plánovanej cesty bolo vo väčšine prípadov v dôsledku ochorenia alebo pozitívneho testu na ochorenie Covid-19,“ dodáva M. Pardubská.

Na dovolenkách v krajinách Európskej únie, v Srbsku, Nórsku, Lichtenštajnsku, Švajčiarsku a na Islande platí Európsky preukaz zdravotného poistenia. Vďaka nemu má dovolenkár nárok na rovnakú zdravotnú starostlivosť ako domáci, a to isté sa vzťahuje aj na doplatky, ktoré bývajú v iných krajinách spravidla vyššie. Taktiež treba myslieť na to, že preukaz platí iba v štátnych zdravotníckych zariadeniach. V letoviskách sú často práve súkromné zdravotnícke zariadenia.

Preto je dobré si pred cestou do zahraničia uzatvoriť komerčné cestovné poistenie liečebných nákladov, z ktorého sú potom poistenému uhradené náklady na spoluúčasť aj ošetrenie v súkromnom zdravotníckom zariadení. Klient tak môže urobiť veľmi jednoducho, online prostredníctvom portálu ČSOB Poisťovne alebo v mobilnej aplikácii ČSOB SmartBanking.

(PR).

O red

Odporúčame pozrieť

ČSOB nadácia spustila digitálny Smart grant. Najlepšie projekty podporí sumou 150.000 eur

Cieľom grantovej výzvy je podpora digitálnej gramotnosti, technologického vývoja a inovatívnych nápadov v rôznych oblastiach, vrátane …

Consent choices