chemicke zbrane
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Únia sa dohodla na spoločnom obstarávaní milióna kusov delostreleckej munície pre Ukrajinu

Členské štáty Európskej únie sa dohodli na spoločnom obstarávaní milióna 155-milimetrovej delostreleckej munície pre Ukrajinu. Ako referuje spravodajský web CNN, v pondelok to uviedol estónsky minister obrany Hanno Pevkur. Poznamenal, že bol dosiahnutý „politický konsenzus“.

V čase, keď vojna na Ukrajine vstúpila do druhého roka, je ukrajinská spotreba munície vyššia, ako v súčasnosti dokážu vyrobiť USA a NATO. Nemecký minister obrany Boris Pistorius po stretnutí v Bruseli povedal, že je presvedčený, že produkciu munície možno rýchlo zvýšiť. Pistorius uviedol, že bude čakať na ponuky od výrobcov munície do konca marca, pričom poukázal na dôležitosť rýchlosti pri zásobovaní Ukrajiny.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba na stretnutí povedal, že „potrebou najvyššej priority je delostrelecká munícia. Nejde len o množstvo, ale aj o rýchlosť dodania. Čím skôr získame čo najviac nábojov, tým viac životov bude zachránených“, uvádza sa v správe ukrajinského kabinetu.

Viac..  Európska komisia odporučila začať prístupové rokovania s Ukrajinou a Moldavskom

Šéf európskej diplomacie Josep Borrell pred stretnutím v Bruseli novinárom povedal, že je presvedčený, že výrobná kapacita by sa mohla zvýšiť na poskytnutie munície v hodnote dvoch miliárd eur. Šéf úradu ukrajinského prezidenta Andrij Jermak na Twitteri napísal, že je to „veľmi silný krok na ochranu európskej bezpečnosti“.

O mam

Odporúčame pozrieť

EÚ a Ukrajina rozšírili dohodu o cestnej doprave

Európska komisia (EK) vo štvrtok oznámila, že s Ukrajinou sa dohodla na rozšírení súčasne platnej …

Consent choices