jurzyca
Eugen Jurzyca, europoslanec /SaS, ECR/. PHOTO: European Union 2023.

Eugen Jurzyca: Podporujem tlak EÚ na okamžité ukončenie represií autoritárskeho režimu Lukašenka

Parlament odsúdil represie a súdne procesy v Bielorusku

• Bieloruský režim musí ukončiť svoje zásahy proti oponentom
• EÚ musí rozšíriť sankcie voči Minsku
• Krajiny EÚ by mali pripraviť súdne konania proti bieloruským úradníkom zapojeným do porušovania ľudských práv

Europoslanci sú znepokojení pokračujúcimi zásahmi v Bielorusku vrátane uväznenia laureátov Nobelovej ceny a novinárov a žiadajú ďalšie sankcie.

„Podporujem tlak Európskeho parlamentu na okamžité ukončenie represií autoritárskeho režimu Lukašenka voči občanom Bieloruska. Súhlasím s výzvami, aby Bielorusko usporiadalo slobodné voľby, zrušilo trest smrti a prepustilo politických väzňov. Som presvedčený, že tento tlak prispeje k zlepšeniu bezpečnostnej situácie v Európe,“ hovorí slovenský europoslanec Eugen Jurzyca /SaS, ECR/.

Parlament  prijal uznesenie, v ktorom odsúdil pokračujúce systematické represie bieloruského režimu voči ľudu krajiny a opozícii, a to aj prostredníctvom politicky motivovaných súdnych procesov konajúcich sa za zavretými dverami, ktoré podľa poslancov predstavujú vážne porušenia ľudských práv. Parlament dôrazne odsudzuje nedávne rozsudky s dlhoročnými trestami odňatia slobody pre novinára Andrzeja Poczobuta a laureáta Nobelovej ceny za mier Alesa Bialackého, ako aj niekoľkých ďalších ľudí. Tieto rozsudky ukazujú úsilie režimu o potlačenie všetkej občianskej angažovanosti v obrane ľudských práv a všetkých nezávislých médií v krajine.

Poslanci tiež odsudzujú rozsudky s dlhoročnými trestami odňatia slobody vynesené v neprítomnosti voči vyhostenej bieloruskej opozičnej líderke Sviatlane Cichanovskej a ďalším osobám v Koordinačnej rade krajiny, ktorá pracovala na uľahčení demokratického odovzdávania moci v Bielorusku po zmanipulovaných prezidentských voľbách v roku 2020.

Bielorusko ako spolupáchateľ ruskej agresie proti Ukrajine

Parlament žiada, aby boli všetci nespravodlivo väznení oslobodení a odškodnení, a opätovne dôrazne odsudzuje účasť Bieloruska na ruskej agresii proti Ukrajine. V súvislosti s bieloruským režimom ako spolupáchateľom ruskej štátnej podpory terorizmu sú poslanci sklamaní, že krajina nebola zahrnutá do nedávneho desiateho balíka sankcií EÚ voči Rusku. Chcú prísne reštriktívne opatrenia voči Minsku, ktoré by okrem iného zahrnuli zaradenie výroby draselnej soli na sankčný zoznam EÚ, keďže slúži ako jeden z hlavných zdrojov príjmov bieloruského režimu.

Viac..  Volebná účasť bola najlepšou v histórii eurovolieb na Slovensku

Rozšírenie sankcií EÚ voči Minsku

Poslanci vyzývajú EÚ a jej členské štáty, aby rozšírili a posilnili sankcie EÚ voči Bielorusku a aby na sankčný zoznam zaradili všetkých spolupáchateľov na represiách režimu vrátane sudcov, prokurátorov a predstaviteľov orgánov presadzovania práva, väzenských a trestnoprávnych kolónií a zabezpečili riadne presadzovanie reštriktívnych opatrení. Odsudzujú tiež intenzívne prenasledovanie bieloruských odborových zväzov zo strany režimu, ako aj zásah proti národnostným menšinám formou zatvorenia škôl a ničenia ich dedičstva.

V uznesení sa tiež zdôrazňuje potreba komplexného vyšetrenia zločinov spáchaných Lukašenkovým režimom proti bieloruskému obyvateľstvu a zároveň sa vyzývajú krajiny EÚ, aby aktívne uplatňovali všeobecnú zásadu súdnej právomoci a pripravili súdne konania proti bieloruským predstaviteľom.

Posilnenie vzťahov medzi EÚ a bieloruskými demokratickými silami

V texte sa víta zriadenie “Zastúpenia demokratického Bieloruska v Bruseli”, vyzývajú sa inštitúcie EÚ, aby podporili misiu a tzv. veľvyslanectvá ľudu Bieloruska, a vyzýva sa Parlament, aby formalizoval vzťahy medzi poslancami Európskeho parlamentu a bieloruskými demokratickými silami.

Znenie bolo schválené 557 hlasmi za, pričom 25 hlasov bolo proti a 40 sa hlasovania zdržalo.

O red

Odporúčame pozrieť

Eugen Jurzyca: Najjednoduchšie sa mobilizujú voliči strašením. Veľa politikov to preto aj robí. VIDEO

Najjednoduchšie sa mobilizujú voliči strašením. Veľa politikov to preto aj robí. Najnovšie sa podľa Branislava …

Consent choices