kacer
Rastislav Káčer, minister zahraničných vecí SR. PHOTO: European Union 2023.

Rastislav Káčer: Aj dnes sa medzi nás vkrádajú nenávistné prejavy, diskriminácia a antisemitizmus. Nedovoľme, aby sa zopakovala najtemnejšia kapitola našich dejín

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Káčer si v sobotu 25. marca 2023 pripomenul uplynutie 81 rokov od vypravenia prvého transportu Židov z územia Slovenska do vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau a uctil si pamiatku obetí. Túto udalosť šéf slovenskej diplomacie označil za jednu z najtemnejších kapitol našej histórie a pripomenul, že tragédia holokaustu na Slovensku sa týmto transportom nezačala ani neskončila.

„Tragédiu holokaustu začal vtedajší ľudácky režim rozdeľovaním spoločnosti. Išlo o systematickú kampaň živenú štátnou propagandou, ktorá podnecovala tie najprízemnejšie pudy a zavrhnutiahodné odtiene ľudskej povahy. Aj dnes sa medzi nás vkrádajú predsudky, diskriminácia, antisemitizmus a nenávistné prejavy. Aj terajšia spoločnosť je nebezpečne rozdelená a vzájomný dialóg sa stáva čoraz náročnejším. A práve v takej situácii nachádzajú živnú pôdu konšpiračné teórie a lživá propaganda,“ vyhlásil minister Káčer.

Pripomenul, že deportácie slovenských občanov a ich následné vraždenie sa diali aj pod patronátom a s požehnaním vládneho režimu, ktorý sa oháňal „patriotizmom“ a údajnou láskou k vlasti. R. Káčer vyzval spoločnosť, aby si uvedomila nebezpečenstvo nenávistných prejavov a skutočnosť, že zločiny proti ľudskosti sa často začínajú práve slovom.

Viac..  Grécke ostrovy spúšťajú špeciálny vízový program pre tureckých návštevníkov

„Neostaňme ticho, neopakujme rovnaké chyby. Neverme tým, ktorí ustavične klamú a robia z inakosti či menšín terče,“ dodal.

Z prvého transportu, ktorý viezol tisíc mladých žien a dievčat z východného Slovenska, prežilo len dvadsať deportovaných. Prvá vlna transportov trvala do októbra 1942. Druhá sa začala po okupácii Slovenska a potlačení SNP, trvala do marca 1945. Celkovo v koncentračných táboroch v dôsledku transportov z územia Slovenska zahynulo viac ako 70 000 židovských občanov.

O red

Odporúčame pozrieť

Rastislav Káčer: Povedzte mi, aký máte postoj k ruskej vojne proti Ukrajine a ja vám poviem, akú budúcnosť chcete pre Slovensko

Presne pred rokom, 24. februára 2022, sme sa zobudili do rána, ktoré zmenilo bezpečnostnú architektúru …

Consent choices