polnohospodarske produkty
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Farmári sa obávajú prebytkov produktov z Ukrajiny, susediace krajiny vyzývajú EÚ na riešenie

Predsedovia vlád Poľska, Slovenska, Maďarska, Rumunska a Bulharska v piatok v liste Európskej komisii a jej predsedníčke Ursule von der Leyenovej uviedli, že kanály určené na prepravu ukrajinskej produkcie poľnohospodárskych produktov do tretích krajín nefungujú podľa očakávania.

Apelovali na výkonný orgán Európskej únie, aby zvážil urgentný nákup nadbytočnej produkcie 27-členným blokom a poskytol prostriedky na rýchly rozvoj dopravnej a skladovacej infraštruktúry. Politici uviedli, že zaznamenali predovšetkým bezprecedentný prílev „obilia, olejnatých semien, vajec, hydiny, cukru, jablkovej šťavy, jabĺk, bobuľového ovocia, múky, medu a rezancov“.

Spomenutých päť štátov Únie pomáhalo pri tranzite ukrajinských poľnohospodárskych produktov do tretích krajín po tom, ako Rusko pred 13 mesiacmi zablokovalo tradičné trasy. „Vyzývame Komisiu, aby analyzovala možnosť nákupu prebytočného obilia od členských štátov (hraničiacich s Ukrajinou) z humanitárnych dôvodov,“ uviedli predsedovia vlád vo svojom liste. „Obnovujeme aj našu výzvu na finančnú podporu zo strany EÚ pre potreby rýchlejšieho rozvoja dopravnej infraštruktúry,“ uviedli.

Viac..  EK: Jedna miliarda eur na prvý dôležitý projekt spoločného záujmu v sektore zdravotníctva

Ich vlády čelia tlaku a protestom zo strany farmárov, ktorí sa obávajú poklesu cien a nedostatku miesta v skladoch pre tohtoročnú úrodu z dôvodu prebytku ukrajinských produktov. Bulharskí farmári tento týždeň zablokovali hraničné priechody, zatiaľ čo poľský minister poľnohospodárstva v stredu po hodinách rozhovorov s farmárskymi organizáciami prisľúbil finančnú pomoc a podporu v oblasti infraštruktúry.

Minulý týždeň ponúkol Brusel postihnutým farmárom odškodné v celkovej výške 56,3 milióna eur, z čoho Bulharsko dostane 16,7 milióna a Poľsko takmer 30 miliónov, čo sú však sumy, ktoré demonštranti a vlády považujú za nedostatočné.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

Európska komisia odporučila začať prístupové rokovania s Ukrajinou a Moldavskom

Európska komisia podporuje spustenie prístupových rokovaní s Ukrajinou. V piatok to oznámil ukrajinský premiér Denys …

Consent choices