nevedalova
Katarína Roth Neveďalová, europoslankyňa /SMER-SD, SD/. PHOTO: redakcia/red.

Katarína Roth Neveďalová: Spoločný nákup plynu je pre Slovensko veľmi dôležitý

Slovensko bude mať dostatok zemného plynu aj počas ďalšej vykurovacej sezóny. Ako informoval na tlačovej besede minister hospodárstva Karel Hirman, Slovenský plynárenský priemysel (SPP) diverzifikoval ďalšie dodávky plynu a zásobníky plynu máme plné na zhruba 60 %. „Máme dostatočný základ pre budúcu vykurovaciu sezónu. Vieme už teraz povedať, že plyn pre Slovensko máme zabezpečený,“ povedal Hirman.

Ako povedal na tlačovej besede predseda predstavenstva SPP Miroslav Kulla, SPP má zabezpečený nákup plynu zo všetkých svetových strán, od viacerých partnerov. Štátni plynári predĺžili zmluvu so spoločnosťou BP do roku 2024, vďaka ktorej má Slovensko zemný plyn zo Severného mora. SPP ďalej predĺžil zmluvu so spoločnosťami ExxonMobil, Shell, Eni a RWE. „Snažíme sa to riziko diverzifikovať takým spôsobom, aby sa nám už nikdy nestalo, že budeme závislí na jednom dodávateľovi,“ podotkol Kulla.

Katarína Roth Neveďalová: Spoločný nákup plynu je pre Slovensko veľmi dôležitý

„Európska únia sa vlastne chce rozhodnúť, že bude naďalej nakupovať spoločne plyn, pretože momentálne v energetickej kríze je to pre nás veľmi dôležité, aby sme si zabezpečili lepšiu energetickú bezpečnosť a samozrejme lepšiu cenu plynu pre našich občanov. Ja osobne si myslím, že je to dobrý nápad, ale samozrejme treba pracovať aj na tom, aby sme mohli dovážať plyn z rôznych krajín, nie oba z jednej,“ hovorí Roth Neveďalová.

SPP sa snaží získať prístup aj k moru. „Rokujeme s viacerými partnermi v Nemecku, Taliansku, Poľsku a v Litve, kde sa snažíme zabezpečiť prístup k LNG terminálom,“ dodal Kulla. K morskej plynárenskej infraštruktúre by mohlo mať Slovensko plný prístup v roku 2025.

Viac..  Robert Hajšel: Ak chceme znižovať emisie skleníkových plynov, musíme dekarbonizovať priemysel

Podľa šéfa najväčšieho dodávateľa plynu Miroslava Kullu, v prípade úplného výpadku dodávok plynu z Ruska, vieme tento plyn nahradiť na 70 % celkovej spotreby Slovenska. Spolu so zostatkom zásob plynu sme tak podľa Kullu nezávislí od dodávok plynu z Ruska na 100 %. Slovensko má stále zmluvu s ruským Gazpromom na dodávky plynu do roku 2034.

Počas práve končiacej sa vykurovacej sezóny sa na Slovensku oproti minulým rokom ušetrilo viac ako 20 % spotreby plynu. Je to vďaka nielen teplej zime, ale aj úsporným opatreniam zo strany zákazníkov. Štátni plynári vyzývajú odberateľov, aby nepoľavili a naďalej pokračovali v úsporných opatreniach. „Mali sme šťastie, že zima bola mierna, ale v tejto snahe treba pokračovať a šetrenie je nevyhnutnou súčasťou toho, aby dodávky plynu boli plynulé a ceny nízke,“ konštatoval Kulla.

(redakcia/SITA).

O red

Odporúčame pozrieť

Jozef Mihál: Podporujem dohodu dosiahnutú v trialógoch vo veci reformy trhov EÚ s plynom a vodíkom

Poslanci schválili reformy pre udržateľnejší a odolnejší trh EÚ s plynom • Nová smernica prispeje …

Consent choices