Plynový horák. PHOTO: © European Union 2011 - EP

Rada EÚ formálne schválila predĺženie zníženia dopytu po plyne o 15 %

Rada Európskej únie (EÚ)  formálne prijala nariadenie, ktorým sa o jeden rok predlžuje dobrovoľný cieľ členských štátov znížiť dopyt po plyne o 15 %. V nariadení sa zachováva možnosť Rady spustiť „varovanie Únie“ o bezpečnosti dodávok, pričom v takom prípade by sa zníženie dopytu po plyne stalo povinným, informuje Rada v tlačovej správe na svojom webe.

„Teší ma, že Rada pristúpila k rýchlemu prijatiu tohto nariadenia. Úspory plynu sú nevyhnutné na to, aby EÚ dosiahla svoje ciele v oblasti skladovania plynu a bola pripravená na budúcu zimu,“ vyjadrila sa švédska ministerka energetiky, obchodu a priemyslu Ebba Busch.

Nové nariadenie stanovuje pre členské štáty dobrovoľný cieľ znížiť spotrebu zemného plynu o 15 % v období od 1. apríla 2023 do 31. marca 2024 v porovnaní s ich priemernou spotrebou v období od 1. apríla 2017 do 31. marca 2022. Členské štáty si môžu vybrať opatrenia, ktorými chcú cieľ dosiahnuť. Rada dosiahla politickú dohodu o návrhu 28. marca a dnes nariadenie prijali písomným postupom. Po uverejnení v Úradnom vestníku EÚ nadobudne účinnosť 1. apríla 2023.

Viac..  Čína hrozí EÚ žalobou pred WTO v súvislosti s clami na elektromobily

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

zemny plyn

Ceny plynu v Európe vzrástli pre neplánované výpadky dodávok z Nórska

Ceny zemného plynu v Európe vzrástli na najvyššiu úroveň od začiatku roka po tom, ako …

Consent choices