EU USA
Ilustračné PHOTO: © European Union.

V októbri by sa mohol uskutočniť samit Únie a Spojených štátov

Na október je predbežne naplánované stretnutie na vysokej úrovni medzi americkým prezidentom Joeom Bidenom, predsedom Európskej rady Charlesom Michelom a predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyen. Informuje o tom portál Politico s odvolaním sa na dvoch predstaviteľov Európskej únie (EÚ).

Zatiaľ posledný oficiálny samit medzi EÚ a Spojenými štátmi sa uskutočnil v júni 2021, no Biden sa medzičasom, v marci 2022 zúčastnil na stretnutí lídrov Únie. Brusel a Washington úzko spolupracujú od februára minulého roka, keď Rusko spustilo plnohodnotnú inváziu na Ukrajinu, a zdá sa, že transatlantické vzťahy sa po búrlivých rokoch vlády bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa vrátili do normálu. Obe strany sa tiež snažia preklenúť nezhody v súvislosti s americkým zákonom o znížení inflácie, ktorý predpokladá miliardové dotácie na zelené technológie pre severoamerické podniky.

Októbrový termín sa podľa Politica zhoduje s termínom na dosiahnutie transatlantickej dohody v dlhodobom spore v súvislosti s oceľou a hliníkom, ktorý vyplynul z Trumpovho zavedenia ciel na európsky dovoz v roku 2018. Ak sa totiž dovtedy nepodarí dosiahnuť dohodu, mohli by obe strany vzájomne opätovne uvaliť obchodné clá v hodnote miliárd dolárov.

Viac..  Nový Eurobarometer ukazuje pozitívny postoj Európanov k jazykovému vzdelávaniu

Tento dátum by mal pritom vplyv aj na ďalší samit na vysokej úrovni, keďže Európska komisia trvá na tom, že ďalší samit Čína – EÚ, ktorý bol predtým naplánovaný na jún, sa nemôže konať pred ďalším samitom USA – EÚ. Hovorca Európskej rady sa k termínu samitu odmietol vyjadriť a hovorca rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť uviedol, že v súčasnosti nemá nič, „čo by mohol potvrdiť alebo oznámiť“.

(SITA)

O mam

Consent choices