Katarína Mathernová, veľvyslankyňa EÚ na Ukrajine. PHOTO: © European Union 2023

Novou veľvyslankyňou EÚ na Ukrajine je Slovenka Katarína Mathernová

V kontexte aktuálnej geopolitickej situácie poznačenej vojenskou agresiou Ruska proti Ukrajine ide o jednu z najdôležitejších európskych diplomatických misií súčasnosti. Šéf európskej diplomacie J. Borrell vymenoval Slovenku Katarínu Mathernovú do funkcie vedúcej delegácie Európskej únie na Ukrajine. Na poste v Kyjeve nahradí estónskeho diplomata Mattiho Maasikasa.

„Menovanie na post veľvyslankyne EÚ na Ukrajine považujem za prejav dôvery k mojej osobe, ako aj k mojej znalosti Ukrajiny, reformných procesov a problematiky rozširovania EÚ. Myslím si, že ako niekto, kto pochádza z menšieho členského štátu, budem vedieť citlivo vnímať potreby zohľadňovania záujmov a postojov rôznych členských krajín voči Ukrajine,“ hovorí Katarína Mathernová, novovymenovaná veľvyslankyňa EÚ na Ukrajine.

Nová veľvyslankyňa EÚ na Ukrajine s touto krajinou aktívne spolupracuje už viac ako sedem rokov v rámci výkonu svojich aktivít v oblasti európskej susedskej politiky a procesu rozširovania EÚ. Okrem toho Katarína Mathernová bola posledné tri roky šéfkou Podpornej skupiny Európskej komisie pre Ukrajinu. Ako vedúca delegácie EÚ prináša významné skúsenosti z pôsobenia v medzinárodných štruktúrach a európskych inštitúciách, ale aj z práce na reformách Slovenskej republiky.

Po kariére vo Svetovej banke začínala Katarína Mathernová v európskych inštitúciách ako riaditeľka, a neskôr zástupkyňa generálneho riaditeľa Generálneho riaditeľstva pre regionálnu a mestskú politiku (DG REGIO), kde sa venovala regionálnej politike a programom štrukturálnych fondov. Od septembra 2015 pôsobí Katarína Mathernová ako zástupkyňa generálneho riaditeľa na Generálnom riaditeľstve pre európsku susedskú politiku a rokovania o rozšírení (DG NEAR).

Viac..  Mladí Slováci veria EÚ viac než vláde, ale voliť ich chodí zatiaľ len málo

Katarína Mathernová je úspešná Slovenka, ktorej celá profesionálna kariéra je spojená s pôsobením v medzinárodných a európskych inštitúciách. Za jej osobné zasadenie a príspevok k reformám a pomoci EÚ pre Ukrajinu a Moldavsko jej prezidenti týchto dvoch krajín udelili štátne vyznamenania. Jej vymenovanie za vedúcu delegácie EÚ na Ukrajine je pre Slovensko významným historickým medzníkom a uznaním kvalitného ľudského potenciálu, ktorý krajina ponúka.

Veľvyslancov EÚ vymenúva predseda Európskej rady a predseda Európskej komisie na základe nominácie vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku. Veľvyslanci EÚ sú buď úradníci z inštitúcií EÚ, ako je Európska služba pre vonkajšiu činnosť, alebo sú vybraní z diplomatickej služby 27 členských štátov EÚ.

O mam

Odporúčame pozrieť

Európska komisia odporučila začať prístupové rokovania s Ukrajinou a Moldavskom

Európska komisia podporuje spustenie prístupových rokovaní s Ukrajinou. V piatok to oznámil ukrajinský premiér Denys …

Consent choices