OLAF
Ilustračné PHOTO: © European Union.

OLAF vyšetruje možné podvody s európskymi financiami na obnovu

Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) vyšetruje možný podvod s európskymi financiami určenými na obnovu po pandémii COVID-19 vo viacerých členských štátoch Európskej únie (EÚ). Hovorca úradu pre portál Politico a belgický týždenník Knack uviedol, že OLAF sa zaoberá využívaním prostriedkov z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti (RRF), pričom je spustených niekoľko vyšetrovaní týkajúcich sa nezrovnalostí so zdrojmi v rôznych členských štátoch. Podrobnosti o tom, ktorých krajín sa vyšetrovania týkajú a o akú sumu ide, však hovorca odmietol poskytnúť.

Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti je nástroj s vyčleneným rozpočtom 724 miliárd eur, ktorý vypláca prostriedky prostredníctvom grantov a pôžičiek krajinám EÚ výmenou za investície a reformy. Dosiaľ z neho vyplatili 150 miliárd eur, pričom najväčšími recipientmi sú Taliansko a Španielsko, na ktoré pripadá viac ako štvrtina z celkovej sumy k dnešnému dňu.

Viac..  Odhalenie špiónky aj podpora 50 miliárd eur. Europarlament zhodnotil dva roky vojny

OLAF vyšetruje podvody a korupciu s finančnými prostriedkami EÚ. Ak má OLAF podozrenie na trestné správanie, postupuje prípady Európskej prokuratúre.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

vino

V Taliansku v súvislosti s podvodom s eurofondami zadržali dva milióny eur

Talianska finančná polícia v Miláne dnes vďaka spoločnému vyšetrovaniu Európskej prokuratúry (EPPO) a oddelenia ekonomicko-finančnej …

Consent choices