gabris
Marek Gábriš, analytik Československej obchodnej banky, a.s. PHOTO: archív ČSOB.

Analytik ČSOB Gábriš: Potravinová inflácia na bode obratu?

HICP: Potravinová inflácia na bode obratu?

Inflácia v Eurozóne podľa dnes zverejnených predbežných údajov Eurostatu v apríli narástla, avšak iba mierne. Konečné údaje sa od predbežných (tzv. flash estimate) obvykle líšia iba výnimočne. Medziročná HICP inflácia eurobloku bola vo štvrtom kalendárnom mesiaci na úrovni 7,0%, po tom čo v marci dosiahla 6,9%. Inflácii v EMU zabránil momentálne v jej ďalšom poklese iba nárast v niektorých krajinách na juhu Európy, konkrétne Francúzsku, Taliansku, či Španielsku. Avšak potravinová inflácia začína klesať a jej  pokles je viditeľný aj v týchto krajinách.

EMU: inflácia (HICP, medziročne v %)

Zdroj: Bloomberg

V Nemecku, čiže najväčšej ekonomike eurozóny celková inflácia klesla tiež,  a to zo 7,8% na 7,6% medziročne. Pokles medziročnej úrovne inflácie bol viditeľný takmer vo všetkých sledovaných spolkových regiónoch. V Nemecku začala klesať aj potravinová inflácia.

Nemecká potravinová inflácia (Germany CPI food, medziročne v %)

Zdroj: Bloomberg

Na Slovensku klesla harmonizovaná inflácia v apríli zo 14,8% na 14,0% medziročne a klesá druhý mesiac po sebe. Je to najnižšia úroveň od septembra minulého roku. Dobrou správou je, že potravinová inflácia začína klesať aj u nás. Jej hodnota je stále relatívne vysoká, ale zdá sa že najhoršie by sme mohli mať za sebou. Naznačujú to dáta z ďalších krajín ako aj svetové ceny potrvín. Potraviny vrátane alkoholu a tabaku rástli na Slovensku v apríli tempom 22% (marec 24%), čo je najpomalšie tempo od septembra 2022.

Viac..  Európske akciové trhy majú za sebou skvelý kvartál

Zdroj: Eurostat, ČSOB

Spomaľovanie potravinovej inflácie je pozorovateľné aj ďalších krajinách ako Nemecko, Francúzsko, Taliansko alebo Holandsko. Ak nepríde k nejakému dramatickému prekvapeniu, tak tento trend by mohol pokračovať aj v ďalších mesiacoch. Naznačuje to napríklad index cien potravín OSN (FAO UN World Food Index), ktorý klesol na najnižšiu úroveň od júla 2021.

FAO UN World Food Index

Zdroj: Bloomberg

O mam

Odporúčame pozrieť

M. Kazaks: Je príliš skoro vyhlásiť víťazstvo nad infláciou v eurozóne

Je príliš skoro vyhlásiť víťazstvo nad infláciou v eurozóne. Riziko väčšieho a dlhšie trvajúceho rastu …

Consent choices