Katarína Roth Neveďalová, europoslankyňa /SMER-SD, SD/. PHOTO: FB KRN.

Katarína Roth Neveďalová: Ukrajinské obilie. VIDEO

Komisia dnes priznala, že ide aj o problematickú hydinu, vajcia a cukor a prehodnocujú, že na tieto produkty budú zrejme znova zavedené kvóty a clá.

Včera europarlament schválil pokračovanie liberalizácie obchodu s Ukrajinou a pokračovanie dovážania obilnín, potravín a poľnohospodárskych produktov na naše územie. Ako europoslanci za SMER-SD sme nepodporili tento návrh a už sme boli za to aj obvinení z nesolidarity.

Dnes sme mali k ukrajinskému obiliu diskusiu a čuduj sa svete, väčšina kolegov tento dovoz vôbec nepodporuje. Pôvodne totiž toto obilie malo smerovať do Afriky pre chudobných a hladujúcich a mali sme byť iba „koridorom solidarity“, lebo sa nedá voziť cez Čierne more. Akosi sa však začalo voľne pohybovať aj po európskom trhu a to nielen ohrozuje našich farmárov, pretože je lacnejšie a dumpuje ceny, ale takisto sa ukazuje, že nespĺňa naše normy na pesticídy a podobne.
Komisia si uvedomuje, že je problém. A vďaka tlaku krajín na hranici s Ukrajinou máme dočasnú výnimku (Slovensko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko a Bulharsko), že toto obilie cez nás iba prejde a nemá sa u nás predávať a distribuovať. Akonáhle však vstúpi na trh únie, je ťažké to ukontrolovať.

Za posledné obdobie prišlo podľa údajov Eurokomisie na Slovensko cca 800 tisíc ton obilia z Ukrajiny. Dostaneme za to smiešnu kompenzáciu asi 5 miliónov EUR – čo je asi 6,50 na tonu. Toto obilie deformuje trh v EÚ a ničomu nepomáha.
Ak malo byť skutočne určené hladujúcim v Afrike, tak im ho treba dodať, pretože inak riskujeme aj narastanie hladomoru v tejto oblasti.

Viac..  Martin Hojsík: V EÚ máme zákonmi chránenú vodu aj vzduch. To však neplatí pre pôdu

Ako som zdôraznila – tých 5 krajín (vrátane Slovenska), ktoré dnes ostatní obviňujú z nesolidarity tvorí takmer 1/5 EÚ, žije v nich takmer 1/5 obyvateľov – až 79 miliónov. Nie je to zanedbateľné číslo. Keby sa jednalo o krajiny západnej Európy, bohužiaľ, konala by Eurokomisia rýchlejšie a inak. Aj po 19 rokoch v EÚ sme totiž stále považovaní za menej dôležitých.

Na konci svojho prejavu eurokomisár pre poľnohospodárstvo nechtiac priznal, že problém je oveľa väčší a práve preverujú dovezenú ukrajinskú hydinu, vajcia a cukor, ktoré pravdepodobne nespĺňajú naše štandardy a dostali sa na náš trh vďaka liberalizácii a zrušeniu kvót. Takže ak nepovolíme tlak, nakoniec sa môže stať, že celá liberalizácia bude zrušená, pretože dovážané potraviny môžu ohrozovať zdravie našich obyvateľov.

Bojujeme ďalej a nedáme sa !

Katarína Roth Neveďalová, europoslankyňa /SMER-SD, SD/.

O red

Odporúčame pozrieť

Ukrajina: Zelenskyj podporil vytvorenie jednotnej roamingovej zóny s EÚ

Ukrajina pripravila základ pre vytvorenie spoločnej roamingovej komunikačnej zóny s ostatnými štátmi EÚ. Občania 27 …

Consent choices