LGBTI, dúhová vlajka na Berlaymonte v Bruseli. PHOTO: © European Union 2022

Medzinárodný deň boja proti homofóbii, transfóbii a bifóbii

Sedemnásteho mája si pripomíname Medzinárodný deň boja proti homofóbii, transfóbii a bifóbii. Niektoré členské štáty a EÚ urobili pokrok v dodržiavaní základných práv, na ktorých je Európska únia postavená. Život ľudí sa výrazne zlepšil vďaka legislatívnemu vývoju, judikatúre a politickým iniciatívam, ktoré spoločne prispeli k vytváraniu rovnocennejších spoločností. 

Napriek tomu sú podľa najnovšej dúhovej mapy Medzinárodnej asociácie lesieb, gejov, bisexuálov, transrodových a intersexuálnych osôb (ILGA-Europe) lesby, gejovia, bisexuálne, transrodové, intersexuálne a queer osoby stále vystavené diskriminácii, obťažovaniu, prenasledovaniu, väzneniu, alebo sú dokonca obeťami vrážd. Všetko sa to deje v širšom kontexte hnutí vystupujúcich proti rodovej rovnosti a proti LGBTIQ osobám.

Medzinárodný deň boja proti homofóbii, bifóbii a transfóbii je pre Európsku komisiu príležitosťou prehodnotiť, čo sa na zlepšenie tejto situácie robí. Prvým dôležitým krokom zo strany Komisie bolo prijatie stratégie pre rovnosť LGBTIQ osôb. Komisia navrhla, aby sa vo všetkých členských štátoch EÚ posilnila právna ochrana pred diskrimináciou. Na tento účel je nutné posilniť právomoci a nezávislosť orgánov pre otázky rovnosti. V rámci stratégie bude tiež predstavená prvá celoúnijná štúdia o sociálno-ekonomickej situácii intersexuálnych osôb. Celý príspevok pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti homofóbii, transfóbii a bifóbii od komisárky pre rovnosť Heleny Dalliovej si môžete prečítať tu.

Viac..  35.511 mladých ľudí a 437 Slovákov precestuje Európu zadarmo cez DiscoverEU

O mam

Odporúčame pozrieť

Helena Dalliová, komisárka EÚ pre rovnosť : Nezabúdame na nikoho

Nezabúdame na nikoho: rovnosť, sloboda a spravodlivosť pre všetkých je témou tohtoročného Medzinárodného dňa boja proti …

Consent choices