Summit Južná Kórea a EK. PHOTO: © European Union 2023

Juhokórejský prezident a lídri EÚ sa dohodli, že zvýšia tlak na Rusko

Juhokórejský prezident Jun Sok-jol a lídri EÚ sa v pondelok dohodli, že zvýšia tlak na Moskvu za pokračujúcu ruskú inváziu na Ukrajinu. Zároveň odsúdili severokórejské testy balistických rakiet. TASR prevzala správu z agentúry AP.

Jun Sok-jol sa juhokórejskej metropole Soul stretol s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom a šéfkou Európskej komisie (EK) Ursulou von der Leyenovou. Spoločne sa počas víkendu zúčastnili na summite zoskupenia G7 v japonskom meste Hirošima. „Súhlasíme s tým, že budeme udržiavať a zvyšovať kolektívny tlak na Rusko, a to najmä efektívnou implementáciou príslušných reštriktívnych opatrení,“ uviedli v spoločnom vyhlásení. „Zaviazali sme sa podporovať obnovu a rekonštrukciu Ukrajiny a sme odhodlaní podporovať Ukrajinu tak dlho, ako to bude potrebné,“ dodali.

Michel povedal, že pokračujúce ruské útoky na Ukrajinu ukazujú, že hlbšia spolupráca medzi EÚ a Južnou Kóreou je „nevyhnutná“. Všetci traja lídri zároveň vyzvali Severnú Kóreu, aby prestala eskalovať vojenské napätie, a vrátila sa k rokovaniam o jadrovom odzbrojení. Európska únia nebude nikdy akceptovať, že KĽDR má jadrové zbrane, rovnako ako nesúhlasí s ruskou vojenskou agresiou voči Ukrajine, povedala šéfka EK.

Viac..  G7: Zelenskyj mal 2 kolá stretnutí s lídrami, sľúbili mu pomoc až do obnovy mieru

Podľa juhokórejského prezidenta sa všetci traja lídri zhodli, že severokórejský jadrový program predstavuje hrozbu i za hranicami Kórejského polostrova. Severná Kórea od začiatku roka 2022 cvične odpálila zhruba 100 rakiet, z ktorých mnohé sú schopné niesť jadrové zbrane a údajne dokážu zasiahnuť i Spojené štáty, píše AP. KĽDR podľa expertov verí, že rozšírený zbrojný arzenál jej pomôže získať ústupky od jej rivalov.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

EÚ dovoz ropy z Ruska zakázala, Saudská Arábia ale nakupuje vo veľkom s obrovskými ziskami

Popredný svetový vývozca ropy Saudská Arábia maximalizuje svoje zisky z rafinácie dovozom bezprecedentného množstva lacnej …

Consent choices