trestny cin, obet
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Výbor EP podporil nové právne predpisy o zaistení majetku z trestnej činnosti

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) z Výboru pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) v utorok v Bruseli odobrili nové právne predpisy o zaistení majetku z trestnej činnosti. Cieľom je zabezpečiť jeho rýchle a efektívne operácie všade na území EÚ a rýchlejšie odškodnenie obetí. Informuje o tom spravodajca TASR.

Za návrh sa vyslovilo 50 poslancov LIBE, jeden bol proti a štyria sa hlasovania zdržali. Zároveň schválili rokovania o tejto smernici s ostatnými inštitúciami EÚ v rámci takzvaného trialógu. V porovnaní s existujúcou legislatívou by sa nová smernica vzťahovala aj na obchodovanie so strelnými zbraňami, určité trestné činy spáchané v rámci zločineckej organizácie a na porušovanie sankcií EÚ.

Poslanci navrhujú zahrnúť do jej znenia aj nezákonné obchodovanie s jadrovým materiálom, trestné činy spadajúce pod jurisdikciu Medzinárodného trestného súdu, nezákonné zhabanie lietadiel a lodí a sabotáže. Podľa poslancov LIBE nové pravidlá zaplnia existujúce právne medzery a zabezpečia rýchle zmrazenie aktív. V rámci zefektívnenia cezhraničných vyšetrovaní má smernica zosúladiť právomoci orgánov pre vyhľadávanie nelegálneho majetku a zabezpečiť im prístup k informáciám (registre skutočných vlastníkov, cenné papiere, colné údaje, ročné finančné výpisy spoločností).

Viac..  Cipollone: Inflácia v eurozóne môže v polovici roka 2025 dosiahnuť cieľ ECB

Poslanci chcú počas rokovaní presadiť, aby obete boli odškodnené ešte pred konfiškáciou takéhoto majetku, najmä v cezhraničných prípadoch, a umožniť použitie skonfiškovaného majetku pre sociálny alebo verejný záujem. V rokoch 2010 – 2014 bolo v EÚ zmrazených len 2,2 percenta príjmov z trestnej činnosti a len 1,1 percento bolo úradne skonfiškovaných.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

klima, globalne oteplovanie

Komisia víta predbežnú dohodu o európskom právnom predpise v oblasti klímy

Komisia víta predbežnú dohodu spoluzákonodarcov o európskom právnom predpise v oblasti klímy. Európsky právny predpis …

Consent choices