peniaze
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Euro kleslo na dvojmesačné minimum, je takmer 1:1 s dolárom

Spoločná európska mena pokračovala vo štvrtok v poklese a voči doláru je najslabšia za dva mesiace. Potvrdilo sa, že najväčšia európska ekonomika je v recesii. Navyše, dolár profituje z neistoty na trhoch, vyvolanej spormi týkajúcimi sa zvýšenia dlhového stropu v USA.

Euro vo štvrtok stratilo okolo 0,2 % a padlo na 2-mesačné minimum 1,0715 USD. Európska centrálna banka (ECB) stanovila v stredu (24. 5.) popoludním ešte referenčný kurz eura na 1,0785 USD/EUR. Dolárový index, ktorý meria hodnotu amerického dolára voči košu šiestich dôležitých svetových mien, vo štvrtok vzrástol až o 0,3 % na 104,16 bodu, čo bolo najviac od 17. marca. Britská libra sa voči doláru oslabila o 0,1 % a jej kurz klesol až na 1,2332 USD/GBP, čo bolo najmenej od 3. apríla. Voči jenu sa dolár dostal na najvyššiu úroveň od 30. novembra, neskôr však prišiel o svoje zisky.

Viac..  EK: Rozhodnutia pre sedem štátov EÚ, ktorými sa stanovuje existencia nadmerného deficitu

Obavy vyvolané prieťahmi okolo zvyšovania dlhového stropu spôsobili, že agentúra Fitch zhoršila výhľad ratingu Spojených štátov, ktorý zostáva na najvyššej úrovni AAA, na negatívny. Z nervozity na trhoch, ktorá zvýšila dopyt po bezpečných aktívach, paradoxne profitoval dolár. Dolár takisto podporuje pokles očakávaní, že americká centrálna banka (Fed) ešte v tomto roku zníži úrokové sadzby. Ekonomika USA je totiž zatiaľ odolná a agresívne sprísnenie menovej politiky ju zatiaľ nespomalilo tak, ako sa predpokladalo.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

Bulharsko

Zavedenie eura v Bulharsku môže byť posunuté

Snaha bulharskej vlády o prijatie eura je na dobrej ceste, ale jeho zavedenie môže byť …

Consent choices