Cina
Ilustračné PHOTO: © European Union.

EÚ vyzvala Čínu, aby na ukončenie vojny na Ukrajine využila vplyv na Rusko

Európska únia počas štvrtkového stretnutia s osobitným čínskym vyslancom vyjadrila očakávania, že Peking vyvinie tlak na Rusko, aby zastavilo krviprelievanie na Ukrajine a stiahlo odtiaľ svoje vojská. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Osobitný predstaviteľ čínskeho ministerstva zahraničných vecí pre eurázijské záležitosti Li Chuej sa v Bruseli stretol s vysokým predstaviteľom EÚ pre zahraničnú politiku Enriquom Moraom. Kyjev a jeho európski podporovateľa odovzdali čínskemu vyslancovi počas stretnutí koordinované správy, že chcú, aby Peking využil svoj vplyv na presadenie ukončenia vojny. Li Chuej odcestuje do Moskvy v piatok.

Počas rozhovorov EÚ „privítala“ minulotýždňovú návštevu čínskeho vyslanca v Kyjeve a telefonát čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. „Obe strany diskutovali o ruskej agresívnej vojne proti Ukrajine a o spôsoboch presadzovania spravodlivého a udržateľného mieru,“ uvádza sa vo vyhlásení EÚ. Mora „zdôraznil, že Ukrajina uplatňuje svoje právo na sebaobranu, a že Európska únia sa zaviazala dlhodobo podporovať Ukrajinu„.

Viac..  Ivan Štefanec: Demokratický svet sa musí spojiť na obranu Taiwanu

EÚ očakáva, že Čína ako člen Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN) bude pracovať na „okamžitom a bezpodmienečnom stiahnutí všetkých síl a vojenského vybavenia z celého územia Ukrajiny“.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

prasa

Producenti bravčového z EÚ sa obávajú možného pozastavenia vývozu mäsa do Číny

Napätie medzi Európskou úniou a Čínou v poslednom období rastie a neistota sa po európskych …

Consent choices