Vladimír Bilčík, europoslanec /DEMOKRATI, EPP/. PHOTO: archív V. Bilčík

Vladimír Bilčík vedie europarlamentnú delegáciu do Belehradu aj napriek nepokojom

Europoslanec a stály spravodajca pre Srbsko Vladimír Bilčík (EPP/Demokrati) v piatok vycestoval do Belehradu v rámci europarlamentnej misie „Cesta k parlamentnému dialógu“. Cieľom misie, ktorá prebieha aj napriek nepokojom v krajine, je vyslať signál, že Európska únia stojí pri Srbsku, podporuje ho na jeho európskej ceste a je jeho hlavným strategickým partnerom.

„Cieľom našej cesty je zdôrazniť, že Európska únia je hlavným strategickým partnerom Srbska a plne ho podporuje na jeho prístupovej ceste – vrátane systematickej podpory parlamentného dialógu v Srbsku zo strany europarlamentu. V čase brutálnej ruskej agresie na Ukrajine je preto dôležité, aby sa Srbsko posúvalo na európskej ceste a zosúladilo svoje zahraničnopolitické pozície s EÚ. Som zároveň vďačný, že sa túto cestu podarilo uskutočniť v zložitom politickom období,“ povedal Vladimír Bilčík, ktorý europarlamentnú misiu do Belehradu vedie.

Srbsko v posledných týždňoch poznačili dve tragické masové streľby. Následne prepukli v Belehrade veľké verejné protesty proti násiliu a obnovili sa aj nepokoje v Kosove. „Uvedomujeme si, že do Srbska prichádzame v komplikovanej situácii.O to dôležitejšie je, aby Európska únia vyjadrila Srbsku solidaritu. Zároveň verím, že situácia sa čoskoro upokojí. Aktuálne turbulencie v Kosove neprospievajú normalizácii vzťahov Belehradu s Prištinou, ktoré sú nevyhnutnou podmienkou na prístupovej ceste Srbska do EÚ,“ podotkol Bilčík, ktorý je zároveň stálym spravodajcom Európskeho Parlamentu pre Srbsko.

Viac..  Europoslanci hlasovali za posilnenie obranného priemyslu EÚ spoločným obstarávaním

„Srbsko je rovnako ako Slovensko terčom propagandy a hybridných hrozieb zo strany Ruska. Cieľom Moskvy je rozvracať demokraciu a európsku jednotu. Jedinou odpoveď, ako sa Rusku ubrániť, je jasné spojenectvo s Európskou úniou. Verím, že Srbsko po tejto ceste bude postupovať, a že aj Slovensko sa na nej udrží po našich septembrových voľbách,“ uzavrel europoslanec.

Misia Európskeho parlamentu v Srbsku potrvá do soboty. Okrem Bilčíka sú členmi europarlamentnej delegácie slovinský europoslanec Matjaž Nemec a bývalí europoslanci s dlhoročnými skúsenosťami z Balkánu Alojz Peterle a Knut Fleckenstein. V Belehrade sa plánujú stretnúť so srbským prezidentom Alexandarom Vučičom, predsedom parlamentu Vladimirom Orličom a s predstaviteľmi hlavných politických strán vrátane opozície.

O mam

Odporúčame pozrieť

EÚ by v spojitosti s Kosovom mohla prijať opatrenia aj voči Srbsku

Európska únia by mohla prijať opatrenia voči Srbsku v prípade, ak členské krajiny dospejú k …

Consent choices