Katarína Roth Neveďalová, europoslankyňa /SMER-SD, SD/. PHOTO: FB KRN.

Katarína Roth Neveďalová: Poľsko má zákon proti opozícii. VIDEO

POĽSKO MÁ ZÁKON PROTI OPOZÍCII
A verme, že Slovensko sa ním nebude inšpirovať.

Nový poľský zákon zriadil špeciálnu komisiu na prešetrovanie cudzích vplyvov a určovanie, kto je agent. Spätne, 15 rokov dozadu. Táto komisia určí, že ste podľa nich ovplyvňovaný cudzou mocou (Ruskom), rovno rozhodne a zakáže vám kandidovať nasledujúcich 10 rokov na verejnú funkciu.

Voľby v Poľsku sú plánované na tohtoročnú jeseň. Je to podľa mňa nebezpečný krok, pretože cieli práve na opozíciu v tejto krajine, ktorú obviňujú z proruských postojov. Myslím si, že jeden orgán v počte 9 ľudí nemôže zároveň prešetrovať a aj rozhodovať o zákaze kandidovať a byť volený, pretože to je odopieranie základných občianskych práv a ako také musí byť rozhodnuté súdom.

Poľsko sa týmto rozhodnutím znova dostalo pod reflektory ako problémová krajina. Mrzí ma to, pretože ide o nášho suseda, spojenca vo V4 a priateľskú krajinu. O to viac, že je ďalšou krajinou zo strednej Európy (po Maďarsku), ktorej pre toto rozhodnutie chcú odobrať polročné predsedanie EÚ v 2025.

Zdá sa, že predvolebný boj sa ako v Poľsku, tak aj na Slovensku zvrhol na obviňovanie z proruských postojov, vymýšľanie si agentov, kriminalizáciu opozície a nečestný politický súboj. Keď už nevedia ako ďalej, obvinia politických oponentov z korumpovania Ruskom a je vymaľované.

Viac..  Michal Wiezik: Nedostatok vody zasiahne aj južné oblasti Slovenska

Tomuto treba dať stopku a jasne sa proti tomu postaviť. Nie je totiž jednoduché dokázať, že niečo neexistuje alebo sa nestalo. Verme, že v oboch našich krajinách si voliči zachovajú chladnú hlavu a zdravý rozum a rozhodnú sa na jeseň správne, pre tých politikov, ktorí budú pracovať pre ľudí, budú pracovať férovo a predkladať návrhy a zákony, ktoré pomôžu zlepšiť situáciu občanov, nastolia stabilitu a nebudú sa venovať žabomyším súbojom o to, kto príde s hlúpejším a bombastickejším návrhom.

Katarína Roth Neveďalová, europoslankyňa /SMER-SD, SD/.

O red

Odporúčame pozrieť

Katarína Roth Neveďalová: Schválili sme právo na opravu, čo to znamená?

Na bezplatný odber spravodajstva z EÚ do vášho emailu sa môžete prihlásiť tu: PRIHLÁSENIE. Oprava …

Consent choices