Z jej zdrojov by sa podľa plánu Európskej komisie mali financovať v prvom rade aukcie, z ktorých sa budú úspešným uchádzačom dotovať najmä náklady na výrobu zeleného vodíka. Rozbehol by sa tak trh so zeleným vodíkom, ktorý zatiaľ prakticky neexistuje, keďže oň nie je záujem, nakoľko je jeho výroba drahá a on je tým nedostupný.
Mojim cieľom bude urobiť všetko pre to, aby sa o tieto európske prostriedky dokázali úspešne uchádzať aj potenciálni výrobcovia na Slovensku. Celkovo možno povedať, že pôjde o beh na dlhú trať, ale musíme byť pripravení aj na Slovensku, čo si bude vyžadovať aj podporu slovenskej vlády. Pre slovenských výrobcov je určite dôležité, aby aspoň čiastočnú podporu dostali aj na výrobu vodíka pomocou elektriny vyrobenej z jadra a tzv.modrého vodíka s použitím rozvíjajúcej sa technológie zachytávania a ukladania uhlíka. Ten totiž na prekvapenie niektorých môže byť aj užitočný, napríklad v potravinárstve pri výrobe zmrzliny alebo rôznych nápojov.
Na Slovensku sa zatiaľ vyrába iba tzv.šedý vodík a to parnou reformáciou zo zemného plynu. Má ale na Slovensku perspektívu aj výroba zeleného vodíka, prípadne vodíka z jadrovej energie? Aj keď zatiaľ veľký potenciál pre zelený vodík nevidieť, Slovensko je krajinou s hustou sieťou plynovodov, ktoré po menšej úprave by bolo možné využívať aj na prepravu vodíka od výrobcov k spotrebiteľom. Slovensko má aj podmienky na uskladovanie vodíka, a preto je toto médium pre našu krajinu určite zaujímavé.
O tom, ako by Európska vodíková banka mohla pomôcť najmä slovenským výrobcom a ako oni sami vidia perspektívu tohto energetického média v najbližších rokoch som sa pred pár dňami rokoval aj so zástupcami slovenskej energetiky a viacerých zainteresovaných priemyselných sektorov.
Robert Hajšel, europoslanec /SD/.