Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Wlachovský vystúpil 23. júna 2023 s prejavom na konferencii „Europa – Forum Wachau“ v Dolnom Rakúsku. V diskusnom paneli spoločne so šéfmi diplomacií Rakúskej republiky, Českej republiky a Chorvátskej republiky zdôraznili význam politiky rozširovania Európskej únie ako významného geostrategického nástroja a súčasne vyjadrili podporu dynamickejšiemu pokračovaniu postupnej integrácie krajín západného Balkánu do EÚ.
„Prístupový proces krajín západného Balkánu musí pokračovať a mal by sa zrýchliť. Sme pripravení na posilnený politický dialóg, zdieľanie skúseností pri zavádzaní potrebných reforiem aj prehĺbenie praktickej spolupráce v oblastiach spoločného záujmu. Európska budúcnosť regiónu juhovýchodnej Európy je v záujme Slovenska i celej EÚ. Na tomto sa krajiny západného Balkánu a štáty Únie zhodli už na spoločnom samite v Solúne pred dvadsiatimi rokmi. Nemôžeme si však dovoliť čakať ďalších dvadsať rokov,“ vyhlásil Miroslav Wlachovský s tým, že politiku rozširovania považuje za jeden z najúspešnejších projektov EÚ.
„Zatiaľ čo vskutku správne a opodstatnene podporujeme Ukrajinu, ktorá aj s našou pomocou čelí ruskej agresii, nezabúdame ani na našich susedov na západnom Balkáne. Prístupový proces v sebe nesie obrovský transformačný potenciál, ktorý je na prospech celej Únie,“ povedal šéf slovenskej diplomacie. Zároveň dodal, že je dôležité, aby nestratil na dynamike a aby EÚ ostala otvorená každej krajine, ktorá splní podmienky potrebné pre vstup.
Minister M. Wlachovský spoločne s partnermi rokoval aj s osobitným vyslancom USA pre západný Balkán Gabrielom Escobarom. Venovali sa najmä situácii v severnom Kosove a téme normalizácie vzťahov medzi Belehradom a Prištinou. V tejto súvislosti G. Escobar vysoko ocenil aj úsilie a aktivity osobitného predstaviteľa Európskej únie pre západný Balkán Miroslava Lajčáka. Partneri diskutovali aj o vývoji v Bosne a Hercegovine, ktorej vlani v decembri udelili štatút kandidátskej krajiny EÚ. Ocenili prínos medzinárodnej vojenskej prítomnosti v regióne z hľadiska udržania a posilnenia jeho stability a bezpečnosti – misie KFOR v Kosove a operácie EUFOR Althea v Bosne a Hercegovine, v ktorej dlhoročne pôsobia aj príslušníci Ozbrojených síl SR.