Obnova ekosystémov, zachovanie a zlepšenie druhovej pestrosti, ale tiež udržateľné využívanie prírodných zdrojov a boj s klimatickou krízou boli nosnou témou zasadnutia Rady ministrov EÚ pre životné prostredie v Luxemburgu. Slovenskú delegáciu viedol minister životného prostredia Milan Chrenko. Na dôležitosť udržateľného využívania prírodných zdrojov upozorňuje tiež vyše 3300 európskych vedcov, ktorí volajú po obnove prírody a rovnako tak aj po obmedzení používania pesticídov v poľnohospodárstve.
Návrh nariadenia o obnove prírody je pre Slovensko príležitosťou nielen z pohľadu ochrany prírody a biodiverzity. Je to príležitosť, ako prispôsobiť krajinu na negatívne dôsledky klimatickej zmeny, z čoho budú prosperovať aj ďalšie hospodárske odvetvia. Napríklad realizácia opatrení na obnovu prírody a biodiverzity v poľnohospodárskej krajine pomôže poľnohospodárom v boji so suchom. Zvrátenie úbytku opeľovačov, vrátane včiel, čo je nepochybne spojené so znížením chemizácie, prispeje k vyšším výnosom pri pestovaní plodín viazaných na opeľovanie. Realizácia opatrení v mestách prispeje k zmierneniu horúčav, ktorým sú mestá vystavované počas letných mesiacov. „Negatívne dopady klimatickej zmeny sa budú ďalej stupňovať. Bez realizácie opatrení budú ohrozené nielen ekosystémy a príroda, ale tiež poľnohospodárstvo, potravinová bezpečnosť i ďalšie sektory,“ podčiarkol minister Chrenko.
Na európskej pôde budú naďalej pokračovať diskusie o novej legislatíve – nariadení o obnove prírody (Nature Restoration Law – NRL). A to predovšetkým v rámci trialógu – teda Európskeho parlamentu, Rady EÚ a Európskej komisie. Pripravovaná legislatíva má zastaviť úbytok biodiverzity, vrátane opeľovačov. Teda pozitíva novej legislatívy pocítia napríklad aj včelári. Rôzne lobistické skupiny a odporcovia týchto nariadení však naopak tvrdia, že opatrenia budú mať tiež nepriaznivé účinky na poľnohospodárov, rybárstvo a spoločnosť ako celok, a naznačujú, že ohrozia potravinovú bezpečnosť a zničia pracovné miesta. Vedci však upozorňujú, že odporcom chýbajú vedecké dôkazy, dokonca sú s nimi v rozpore. Napríklad z hľadiska biodiverzity až 50 % pôdy, na ktorej sa pestujú plodiny závislé od opeľovačov, sa pasuje s nedostatkom opeľovačov.