Vladimír Bilčík (EPP / Demokrati) v pondelok vycestoval do Londýna, kde ako spravodajca Osobitného výboru EP pre zahraničné zasahovanie (ING2) vedie sedemčlennú europoslaneckú misiu, ktorej cieľom je posilniť európsku spoluprácu v zápase s dezinformáciami a hybridnými hrozbami v pobrexitovom období.
Bilčík zdôraznil bezprecedentnú skúsenosť Veľkej Británie s brexitom, ktorý sa udial aj pre zasahovanie Ruska do vnútorného fungovania krajiny. „Keď náš výbor získal mandát vypracovať návrh opatrení, ako ochrániť naše inštitúcie, uvažovali sme, koho skúsenosti môžu byť pre našu prácu užitočné. Zhodli sme sa na Veľkej Británii, kde bol výsledok referenda o zotrvaní v EÚ unesený v Roku 2016 práve kvôli dezinformáciám a aj nekalému zasahovaniu zo strany Ruska, čo napokon viedlo k brexitu. Britský parlament prijal náležité opatrenia, o ktorých sa počas stretnutí so zástupcami parlamentu a exekutívy plánujeme dozvedieť čo najviac. Našou misiou tiež vysielame politický signál, že aj potom, ako Spojené kráľovstvo odišlo z EÚ, vieme a chceme úzko spolupracovať pri ochrane demokratických inštitúcií,“ ozrejmil Bilčík.
Europoslanec je tiež presvedčený, že krokmi, ktoré Veľká Británia robí v boji proti dezinformáciám a zahraničnému zasahovaniu, sa môžeme inšpirovať aj na Slovensku. „Slovensko je jedným z terčov zahraničného zasahovania. Rusko má veľký záujem naštrbiť zahraničnopolitickú orientáciu našej krajiny ako jedného z najbližších spojencov Ukrajiny. Musíme urobiť maximum, aby sme pred septembrovými voľbami zabezpečili na Slovensku férovú a slobodnú kampaň. Môžeme sa veľa naučiť aj od spojencov vo Veľkej Británii,“ uzavrel Bilčík.
Bilčík je spravodajcom záverečnej správy Osobitného výboru pre zahraničné zasahovanie do všetkých demokratických procesov v Európskej únii vrátane dezinformácií a pre posilnenie integrity, transparentnosti a zodpovednosti v Európskom parlamente. Tento výbor so skratkou ING2 dostal rozšírený mandát pripraviť opatrenia pre väčšiu ochranu europoslaneckej práce pred nekalými zahraničnými vplyvmi po minuloročnom škandále Katar Gate, kedy boli niektorí európski poslanci z frakcie socialistov obvinení z podplácania výmenou za zlepšovanie medzinárodného obrazu o Katare.
Záverečná správa ING2 prináša odporúčania pre Európsky parlament, ako sa brániť proti korupcii a pred nebezpečnými zásahmi z tretín krajín. V pléne europarlamentu sa o tejto správe bude hlasovať v júli.