Ilustračné PHOTO: © European Union.

Inštitúcie EÚ sa dohodli na podobe európskeho zákona o údajoch

Európska komisia (EK) v stredu privítala politickú dohodu dosiahnutú medzi vyjednávačmi Európskeho parlamentu a Radou EÚ (členské štáty) o európskom zákone o údajoch, ktorú navrhla vo februári 2022. Informuje o tom spravodajca TASR.

Komisia pripomenula, že zákon o údajoch okrem iného reaguje na súčasnú „revolúciu“ internetu vecí (IoT), ktorá poháňa exponenciálny rast s predpokladaným objemom dát, ktorý bude v nadchádzajúcich rokoch raketovo stúpať. V súčasnosti značné množstvo priemyselných údajov zostáva nevyužitých a mnohé možnosti nedostanú šancu na realizáciu.

Zákon o údajoch je kľúčovým pilierom európskej dátovej stratégie a významne prispeje k dosiahnutiu cieľa digitálnej transformácie digitálneho desaťročia. Jeho cieľom je podporiť dátovú ekonomiku EÚ odblokovaním priemyselných údajov, optimalizáciou ich dostupnosti a využitia a podporou konkurencieschopného a spoľahlivého európskeho cloudového trhu.

V konkrétnej rovine zákon o údajoch zahrňuje opatrenia, ktoré používateľom pripojených zariadení umožňujú prístup k údajom generovaným týmito zariadeniami a službami súvisiacimi s týmito zariadeniami. Užívatelia budú môcť zdieľať tieto údaje s tretími stranami, čím sa posilnia služby po predaji a inovácie. Výrobcovia budú motivovaní investovať do vytvárania vysokokvalitných údajov, pričom ich obchodné tajomstvá zostanú chránené. Sú tam aj opatrenia na ochranu pred nekalými zmluvnými podmienkami, ktoré boli jednostranne uložené. Ich cieľom je chrániť spoločnosti EÚ pred nespravodlivými dohodami. Zákon obsahuje mechanizmy pre orgány verejného sektora na prístup k údajom zo súkromného sektora a ich používanie v prípadoch verejných krízových situácií, ako sú povodne a lesné požiare, alebo pri vykonávaní zákonného mandátu, keď požadované údaje nie sú dostupné inými prostriedkami.

Viac..  Poľsko: Vstup Ukrajiny do EÚ nesmie uškodiť poľským poľnohospodárom

Nové pravidlá zavedené týmto zákonom zákazníkom poskytnú slobodu prepínať medzi rôznymi poskytovateľmi služieb na spracovanie údajov v cloude. Cieľom je podporiť hospodársku súťaž a výber na trhu a zároveň zabrániť zablokovaniu predajcu. Okrem toho zákon o údajoch obsahuje aj záruky proti nezákonným prenosom údajov, čím sa zabezpečuje spoľahlivejšie a bezpečnejšie prostredie na spracovanie údajov. V zákone sú zakotvené aj opatrenia na podporu rozvoja noriem interoperability pre zdieľanie údajov a ich spracovanie v súlade so stratégiou EÚ pre normalizáciu.

Politickú dohodu medzi vyjednávačmi europarlamentu a Rady EÚ ešte musia formálne schváliť obe inštitúcie. Zákon o údajoch nadobudne účinnosť v 20. deň po jeho zverejnení v Úradnom vestníku EÚ a začne sa uplatňovať v praxi 20 mesiacov po nadobudnutí účinnosti.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

lieky

EK zintenzívňuje opatrenia na riešenie kritického nedostatku liekov a bezpečnosť ich dodávok v EÚ

Komisia prijala súbor opatrení, ktorý má už od tejto zimy, ale aj v ďalších rokoch …

Consent choices