Európska komisia predstavila správu o strategickom výhľade z roku 2023, v ktorej analyzuje otvorenú strategickú autonómiu Európy založenú na udržateľnosti a dobrých podmienkach ľudí na život a navrhuje, ako sa k nej dopracovať.
EÚ sa vydala na cestu hlbokej a ambicióznej transformácie, cez ktorú chce v najbližších desaťročiach dosiahnuť klimatickú neutralitu a udržateľnosť. Tento prechod na udržateľnosť bude mať zásadný vplyv na posilnenie otvorenej strategickej autonómie EÚ, jej dlhodobú konkurencieschopnosť, zachovanie jej modelu sociálneho trhového hospodárstva a upevnenie jej postavenia globálneho lídra v novom hospodárstve s nulovou bilanciou emisií. Ak má EÚ uspieť, bude sa musieť zaoberať viacerými výzvami a prijať rozhodnutia, ktoré budú meniť naše spoločnosti a hospodárstva v nebývalom tempe a rozsahu.
Správa z roku 2023 poskytuje prehľad týchto výziev a navrhuje desať oblastí, v ktorých treba zasiahnuť, aby bola transformácia úspešná. S cieľom poskytnúť tvorcom politík ekonomické ukazovatele, ktoré zahŕňajú aj dobré podmienky na život, sa navrhuje upraviť hrubý domáci produkt (HDP) tak, aby sa zohľadňoval rôzne faktory, napr. zdravie a životné prostredie. Týmto prístupom sa posilní otvorená strategická autonómia a globálne postavenie EÚ v jej úsilí o odolné hospodárstvo s nulovou bilanciou emisií.
Prekonávanie kľúčových sociálnych a hospodárskych výziev
Keďže EÚ prechádza na udržateľnosť, ktorá má hospodársku aj sociálnu stránku, čelí viacerým výzvam. Napríklad:
- Geopolitické zmeny formujú verejnú mienku a konanie vlád na celom svete, pričom sa spochybňuje medzinárodná spolupráca v globálnych otázkach, ako je zmena klímy alebo energetická transformácia.
- Potrebujeme nový hospodársky model zameraný na dobré podmienky ľudí a prírody na život, oddeliť hospodársky rast od využívania zdrojov a prejsť na udržateľnejšiu výrobu a spotrebu. Až 75 % podnikov eurozóny je do veľkej miery závislých od prírodných zdrojov. Hospodárska, sociálna a environmentálna udržateľnosť sú neoddeliteľne prepojené.
- Rastie dopyt po primeraných zručnostiach pre udržateľnú budúcnosť. Pre konkurencieschopnosť EÚ bude mať zásadný význam dostupnosť pracovníkov vybavených vhodnými technickými a mäkkými zručnosťami: 85 % firiem EÚ v súčasnosti nemá zamestnancov so spôsobilosťami potrebnými na zvládnutie súbežnej zelenej a digitálnej transformácie.
- Prechod na udržateľnosť si vyžaduje bezprecedentné investície. Jej dosiahnutie bude závisieť od dostatočného financovania z verejného aj súkromného sektora.
Kľúčové oblasti, v ktorých treba konať
V dnešnej správe sa uvádza desať oblastí, v ktorých musia naše politiky reagovať, aby sa pri prechode na udržateľnosť nestratili z dohľadu dobré podmienky ľudí a spoločnosti na život. Treba:
- zabezpečiť novú európsku sociálnu zmluvu s obnovenou sociálnou politikou a zameraním sa na vysokokvalitné sociálne služby,
- prehĺbiť jednotný trh, na ktorom sa presadí odolné hospodárstvo s nulovou bilanciou emisií so zameraním na otvorenú strategickú autonómiu a hospodársku bezpečnosť,
- zveľadiť ponuku EÚ na svetovej scéne, aby sa upevnila spolupráca s kľúčovými partnermi,
- podporiť posun vo výrobe a spotrebe k udržateľnosti, zamerať sa na reguláciu a podporovať vyvážený životný štýl,
- prejsť na „Európu investícií“ prijatím verejných opatrení na uvoľnenie finančných tokov potrebných na súbežnú transformáciu,
- zabezpečiť, aby výdavky verejnej správy zodpovedali udržateľnosti, zavedením efektívneho daňového rámca a verejných výdavkov,
- ďalej posúvať politické a hospodárske ukazovatele k udržateľným a inkluzívnym podmienkam na život, a to aj prispôsobením HDP rôznym faktorom,
- zabezpečiť, aby všetci Európania mohli prispievať k transformácii, zvýšením účasti na trhu práce a zameraním sa na budúce zručnosti,
- posilniť demokraciu, pričom základom politík bude generačná spravodlivosť, ktorá zvýši podporu zmien,
- doplniť civilnú ochranu „civilnou prevenciou“ posilnením súboru nástrojov EÚ v oblasti pripravenosti a reakcie.
Ďalší postup
Správa o výhľade z roku 2023 sa predloží členským štátom EÚ na zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti 10. júla. Očakáva sa, že táto správa Komisie bude spolu s prácou španielskeho predsedníctva Rady EÚ na výhľade slúžiť aj ako podklad pre diskusiu vedúcich predstaviteľov na neformálnom zasadnutí Európskej rady v Granade v októbri 2023.
V novembri 2023 Komisia spolu s Európskym parlamentom zorganizuje výročnú konferenciu o Európskom systéme strategických a politických analýz (ESPAS). Bude to príležitosť otestovať a prediskutovať kľúčové zistenia správy z roku 2024 o medziinštitucionálnych globálnych trendoch, ktorú spoločne vypracujú inštitúcie EÚ, a uvažovať o ďalšom postupe.
Súvislosti
V strategickom výhľade nachádza Komisia podporu svojho ambiciózneho výhľadového úsilia o dosiahnutie šiestich hlavných cieľov predsedníčky Ursuly von der Leyenovej. Výročné správy o strategickom výhľade sa pripravujú od roku 2020 s cieľom poskytnúť informácie o prioritách Komisie, pracovnom programe Komisie a jej viacročnom plánovaní.
Tohtoročná správa nadväzuje na predchádzajúce vydania, ktoré boli zamerané na odolnosť ako nový kompas pre tvorbu politík EÚ (2020), na otvorenú strategickú autonómiu EÚ (2021) a na prepájanie zelenej a digitálnej transformácie (2022).
Analýza uvedená v správe o strategickom výhľade z roku 2023 vychádza z inkluzívneho a participatívneho expertného projektu zameraného na výhľad, ktorý vykonalo Spoločné výskumné centrum a ktorý doplnili rozsiahle konzultácie s členskými štátmi, inštitúciami EÚ v rámci systému ESPAS a občanmi na základe výzvy na predloženie dôkazov uverejnenej na stránke Vyjadrite svoj názor. Výsledky tohto výhľadového skúmania sú uvedené vo vedeckej správe Spoločného výskumného centra Science for Policy: „Towards a fair and sustainable Europe 2050: social and economic choices in sustainability transitions“ (Smerom k spravodlivej a udržateľnej Európe roku 2050: sociálne a hospodárske voľby pri prechode na udržateľnosť).