Vladimír Bilčík, europoslanec. /DEMOKRATI, EPP/. PHOTO: © European Union 2023 - Source : EP

Europarlament dnes schválil Bilčíkovu správu s návrhmi na lepšiu ochranu EP proti zahraničnému zasahovaniu

Európsky parlament dnes v Štrasburgu schválil správu spravodajcov Vladimíra Bilčíka (EPP/Demokrati) a Nathalie Loiseau (Renew). Ide o zásadný politický dokument, ktorý po škandále Katar-Gate prináša sadu odporúčaní pre Európsky parlament, ako sa účinnejšie brániť proti korupcii a neželanému zahraničnému zasahovaniu zo strany tretích krajín. 

„Vznik tejto správy je dôkazom, že Európsky parlament si jasne uvedomuje hrozby, ktorým čelí od tretích krajín. Autoritárske režimy na čele s Ruskom a Čínou majú záujem oslabovať nielen Európsku úniu a jej inštitúcie, ale aj jednotlivé členské štáty. Či už rozosievaním dezinformácií s cieľom ovplyvňovať výsledky volieb alebo používaním korupčných praktík. Potrebujeme byť voči týmto neželaným zásahom odolnejší. Verím, že kroky, ktoré v správe navrhujeme, si osvojí nielen EÚ, ale inšpirujú sa ním aj členské krajiny, povedal Vladimír Bilčík, jeden zo spravodajcov správy.

Bilčík zdôraznil, že Európsky parlament si po škandále Katar-Gate uvedomil rozsah toho, čo sa udialo a chce sa poučiť. „V správe navrhujeme celú škálu opatrení, aby sa Európsky parlament dokázal účinne brániť proti korupcii a zasahovaniu do našej práce zo zahraničia. Tieto opatrenia posilnia transparentnosť, integritu aj zodpovednosť. Ide napríklad o častejšie previerky pri práci s citlivými dokumentami, dôslednejšiu kontrolu poskytovateľov služieb pre európske inštitúcie; zverejňovanie stretnutí europoslancov s lobistami, detailnejšie zverejňovanie príjmov europoslancov či prijatie prechodnej polročnej lehoty pre europoslancov po skončení ich mandátu z dôvodu, aby ich nemohli okamžite zamestnať tretie krajiny,“ vymenoval navrhované opatrenia spravodajca. Pre europoslancov by tiež mali platiť prísnejšie pravidlá pri cestách do zahraničia tak, aby rešpektovali vopred schválené politické pozície.

Viac..  Europoslanec Bilčík naznačil, prečo nebude kandidovať. Zhodnotil svoje najväčšie úspechy

Europoslanec je tiež presvedčený, že touto správou sa môžeme inšpirovať aj na Slovensku: Slovensko je jedným z terčov zahraničného zasahovania. Rusko, ktoré vedie brutálnu útočnú vojnu na Ukrajine, má veľký záujem naštrbiť zahraničnopolitickú orientáciu našej krajiny ako jedného z najbližších spojencov Ukrajiny. Je kľúčové, aby sme posilnili naše politické inštitúcie a demokraciu pred zásahmi zo zahraničia. Táto správa nám ponúka návod, ako na to.“

Vladimír Bilčík (EPP / Demokrati) bol vypracovaním správy poverený spolu s Nathalie Loiseau (Renew) v Osobitnom výbore pre zahraničné zasahovanie a posilnenie integrity, transparentnosti a zodpovednosti. Výbor získal mandát po prevalení škandálu Katar-Gate, keď boli niektorí europoslanci z frakcie európskych socialistov na čele s bývalou popredsedníčkou europarlamentu Evou Kaili obvinení z podplácania výmenou za zlepšovanie obrazu o Katare.

O mam

Odporúčame pozrieť

Bilčík vycestoval do Čiernej Hory a Srbska. Bude hodnotiť pokrok v rozširovaní EÚ

Slovenský europoslanec Vladimír Bilčík vycestoval na 5-dňovú návštevu Čiernej Hory a Srbska. Krajiny západného Balkánu, …

Consent choices