Katarína Roth Neveďalová, europoslankyňa /SMER-SD, SD/. PHOTO: FB KRN.

Katarína Roth Neveďalová: Zastavili sme radikálne návrhy a ochránili našich poľnohospodárov

V Europarlamente sme hlasovali o 2 návrhov, ktoré sa dotknú aj poľnohospodárov – revízia smernice o priemyselných emisiách a návrh nariadenia o obnove prírody.

Asi by vám to nenapadlo, ale do návrhu o priemyselných emisiách navrhla komisia zakomponovať aj emisie poľnohospodárskych zvierat. Konkrétne ich plyny. Lebo sú aj skleníkové a znečisťujú ovzdušie. Navrhovala, aby bolo nad určitý počet zvierat potrebné platiť za povolenky na vypúšťanie plynov. Absurdné, ale je to tak.

Našťastie sa nám v hlasovaní podarilo odtiaľ vyňať hovädzí dobytok, čo by bol pre našich poľnohospodárov veľký problém. Takisto sme schválili také počty zvierat, ktoré spľňajú “hranicu”, že ani veľké farmy na Slovensku nebudú mať s tým problém a nebudú žiadne povolenky potrebovať.

Dnes sme hlasovali o návrhu na obnovu prírody. Všetci vidíme, že klimatické zmeny, rast svetovej populácie a hlavne necitlivé zásahy spôsobujú okrem sucha a zosuvov aj slabšiu úrodu a menej jedla. Pôvodne eurokomisia navrhovala, aby sa tretina poľnohospodárskej pôdy nechávala “ľadom”, aby sa zregenerovala. Nakoniec tento návrh neprešiel. Podporili sme ale lepšiu ochranu včiel a opeľovačov, obnovu riek, vodozádržné opatrenia, výsadbu stromov a ďalšie pozitívne návrhy, ktoré verím podporia regeneráciu prírody a lepší vzduch a vyzvali členské štáty, aby sa zamysleli nad správnymi opatreniami, ktoré pomôžu lepšej regenerácii.

Viac..  Nemecký minister poľnohospodárstva chce rozšíriť štátnu pomoc pre farmárov v EÚ

Nie vytváraním nových chránených území, ale konkrétne kroky, ktoré udržia vodu v území, zlepšia prostredie pre vtáky, prinesú viac stromov a rastlín aj do verejného priestoru a v konečnom dôsledku nám tak narastie aj viac jedla pre všetkých.

Katarína Roth Neveďalová, europoslankyňa /SMER-SD, SD/.

O red

Odporúčame pozrieť

Katarína Roth Neveďalová: Sme vážne takí pomýlení?

Pokiaľ šikovné Slovenky konečne pokorili Everest, jedna Slovenka zas prerazila ďalšie dno. Liberáli z PSka …

Consent choices