elektrina
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Ceny elektriny v Európe klesli pod nulu, je za tým letný boom

Ceny elektrickej energie v Európe klesli pod nulu z dôvodu boomu zelenej energie. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Bloomberg. Európsky región zažíva nárast letných vetrov v kombinácii s vrcholom sezóny výroby elektriny zo slnka.

Zo sobotňajších údajov spoločnosti Epex Spot SE vyplýva, že ceny elektrickej energie pre väčšinu nedele sú záporné v takmer desiatke krajín vrátane Spojeného kráľovstva, Nemecka, Holandska aj Francúzska. To je už druhý deň po sebe, čo ceny elektriny vo veľkom klesli do negatívneho pásma. Už v sobotu padli ceny elektriny v týchto krajinách pod nulu. V Holandsku by mala cena v nedeľu popoludní klesnúť až na -73,76 eura za megawatthodinu (MWh).

Ceny pohybujúce sa pod nulou sú predobrazom toho, čo sa na európskych trhoch s energiou stane, ak sa plánovaná prudká expanzia výroby energie z obnoviteľných zdrojov nestretne so zmenou dopytu. Existuje nádej, že časom to doženie nárast používania elektromobilov, inteligentnejšie siete a lepšie technológie batérií. Zatiaľ však tento nesúlad spôsobuje bolesti hlavy firmám a tvorcom politík.

Riziko spočíva v tom, že dlhotrvajúci pokles cien by mohol podkopať budúce investície, zvýšiť náklady pre spotrebiteľov a podporiť plytvanie energiami, ktoré by sa mohli využiť na zníženie dopytu po neekologických alternatívach. Záporné ceny elektriny nie sú novinkou, ale toto leto sa vyskytujú častejšie. V Európe sa totiž do elektrickej siete pripojilo rekordné množstvo solárnych panelov, keďže región sa snažil znížiť dopyt po drahom zemnom plyne.

Viac..  Grécko vyzýva EÚ, aby chránila spotrebiteľov pred nadnárodnými firmami

Nová výroba pomohla k tomu, že EÚ začiatkom tohto leta dosiahla míľnik, keď mesačná výroba elektriny zo slnečnej energie prvýkrát prekonala výrobu elektriny z uhlia. Vzhľadom na to, že inštalácia solárnych panelov bude po zvyšok desaťročia každoročne prekonávať rekordy, keďže ceny panelov klesajú, jediným spôsobom, ako riešiť negatívne ceny, je inteligentnejšia spotreba energie.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

V. REMIŠOVÁ: V krajinách EÚ chvália Slovensko, ako má vyriešenú cenu elektriny

„Vo všetkých krajinách EÚ chvália Slovensko ako máme vyriešenú elektrinu,“ povedala v diskusnej relácii televízie …

Consent choices