Pšenica, obilie. PHOTO: ©European Union 2017

Štáty susediace s Ukrajinou žiadajú EÚ o predĺženie zákazu dovozu obilnín

Pätica krajín susediacich s Ukrajinou podpísala spoločné stanovisko, ktorým žiadajú predĺženie zákazu dovozu štyroch druhov obilnín z Ukrajiny do konca roka 2023. Oznámil to v stredu poľský minister poľnohospodárstva Robert Telus. TASR správu prevzala z agentúr DPA a PAP.

„Zostavili a podpísali sme spoločné stanovisko piatich krajín v prednej línii, ktoré sa týka najmä predĺženia zákazu dovozu štyroch obilnín do našich krajín aj po 15. septembri,“ uviedol Telus po rokovaní s rezortnými partnermi z Bulharska, Maďarska, Rumunska a Slovenska. „Dohoda takisto obsahuje naše spoločné vyhlásenie, že sme veľmi rozhodne otvorení tranzitu,“ dodal.

Telus tiež uviedol, že na rokovanie boli pozvaní aj ministri poľnohospodárstva Ukrajiny a Moldavska, ktorí však neprišli. „Sme presvedčení, že sa s nimi v budúcnosti stretneme,“ povedal Telus a dodal, že pätica krajín chce Ukrajine v oblasti prevozu poľnohospodárskych produktov pomôcť.

Viac..  Europoslanci Jurzyca a Štefanec: Robert Fico si dovolil urobiť to, čo si nedovolil urobiť žiadny slovenský premiér

Poľský premiér Mateusz Morawiecki povedal, že Poľsko a ďalšie krajiny po 15. septembri zavedú vlastné opatrenia v prípade, ak dovtedy nebudú vypracované príslušné mechanizmy a pravidlá na pôde Európskej komisie, píše DPA.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

EÚ a Ukrajina načrtnú plány udržateľnej obnovy na konferencii na vysokej úrovni

Od zajtra do 1. decembra Komisia organizuje vo Vilniuse (Litva) konferenciu na vysokej úrovni o zelenej obnove na …

Consent choices