Veľkú úlohu hrala nefungujúca vzájomná komunikácia, ktorá sa stala zásadnou prekážkou ďalšej spolupráce. Premiér potvrdil, že hrozil odchod viac ako 20 príslušníkov z vedenia polície či inšpekcie. Dodal, že nešlo len o Šimkove vyjadrenia na sociálnych sieťach. Ubezpečil pritom, že polícia má a naďalej bude mať v medziach zákonnosti voľnosť pri vyšetrovaní.
„Dôvera ľudí v spravodlivosť a nezávislosť vyšetrovania je veľmi dôležitá. Špeciálne po tom, čo sme tu na Slovensku v systéme „našich ľudí“ donedávna zažívali, a takto krátko pred voľbami. Pokiaľ premiér a prezidentka vedia o hlbších problémoch vo vzťahu ministra Šimka k nezávislosti polície, je správne, že pristúpili k výmene ministra. Verím, že v primeranej miere budú môcť o dôvodoch informovať aj verejnosť. Vzťah medzi nezávislosťou a legitímnou demokratickou kontrolou polície je krehký a nesmie sa vychýliť ani na jednu stranu,“ uviedol Michal Šimečka /PS, RE/ na sociálnej sieti.
Šimko bol súčasťou vlády odborníkov poverenej vládnuť do zostavenia nového kabinetu po septembrových predčasných parlamentných voľbách. Keďže ide o dočasne poverenú vládu, nemožno ho odvolať. Po zbavení poverenia ho môže nahradiť niektorý z aktuálnych členov vlády.
(redakcia/TASR).