ECB
Európska centrálna banka. PHOTO: © European Union- EP.

Bankové regulačné úrady v EÚ zverejnia výsledky najnovších stresových testov

Bankové regulačné úrady v Európskej únii (EÚ) plánujú zverejniť výsledky najnovšieho kola stresových testov budúci piatok (28. 7.) o 18.00 h SELČ. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA, ktorá sa odvolala na piatkové vyjadrenie Európskeho úradu pre bankovníctvo (EBA).

EBA koncom januára požiadal 70 bánk pôsobiacich v rámci EÚ, aby posúdili, či majú dostatočné kapitálové rezervy na zvládnutie prípadnej vážnej krízy. Európska centrálna banka (ECB) v pozícii orgánu bankového dohľadu pre eurozónu zároveň podrobila záťažovému testu ďalších 42 stredne veľkých finančných inštitúcií, ktoré podliehajú jej priamej kontrole.

Cieľom záťažových testov je čo najskôr odhaliť riziká v bilanciách finančných inštitúcií. V prípade potreby môžu orgány dohľadu následne požiadať banky, aby posilnili svoje kapitálové rezervy. V rámci testov musia inštitúcie vyhodnotiť vopred stanovené scenáre. Krízový scenár tohtoročného testu EBA okrem iného pracuje s možnosťou prepadu hrubého domáceho produktu (HDP) štátov EÚ v rokoch 2023 až 2025 celkovo o 6 %.

Viac..  Švajčiarsko: Zelenskyj chce predložiť Rusku mierový návrh

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

banka, peniaze

Banky na Slovensku majú jedno z najvyšších daňových zaťažení v EÚ

Slovenský bankový sektor má v súčasnosti jedno z najvyšších daňových zaťažení v Európskej únii (EÚ). …

Consent choices