Deti z rómskej osady počas návštevy delegácie Výboru Európskeho parlamentu pre regionálny rozvoj. PHOTO: FB Peter Pollák

Komisárka RE: Európske štáty musia pripomínať holokaust a dejiny Rómov

Všetky európske štáty by si mali uctiť státisíce Rómov zabitých počas druhej svetovej vojny a zabezpečiť, aby sa história Rómov pripomínala a formovala súčasnú Európu. Uviedla to v utorok v tlačovom vyhlásení komisárka Rady Európy (RE) pre ľudské práva Dunja Mijatovičová pri príležitosti Pamätného dňa rómskeho holokaustu, ktorý pripadá na 2. augusta.

„Aj takmer po ôsmich desaťročiach zostáva znalosť dejín a kultúry Rómov v spoločnostiach európskych krajín len nepatrná. Nedostatočné vzdelanie o minulosti a súčasnosti Rómov vedie k tomu, že sa každodenne stávajú obeťami nenávisti, násilia a všadeprítomnej diskriminácie,“ uviedla komisárka vo vyhlásení, z ktorého citoval spravodajca TASR.

Mijatovičová tiež upozornila na to, že v niektorých členských štátoch Rady Európy mnohým Rómom chýba dokonca aj prístup k základným službám, ako sú zdravotná starostlivosť, primerané bývanie a vzdelanie. Tento stav sa podľa nej ešte zhoršil v kontexte vojny na Ukrajine a pandémie ochorenia COVID-19. Poznanie rómskej histórie vrátane pripomínania rómskeho holokaustu by podľa komisárky malo slúžiť ako kľúčový prvok pri prekonávaní fenoménu tzv. „anticigánstva“, sociálneho vylúčenia, segregácie a marginalizácie Rómov.

Viac..  Eurobarometer: Názory a očakávania občanov EÚ pred voľbami do Európskeho parlamentu

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

Peter Pollák: V Španielsku som si prevzal prestížnu cenu, ktorú zatiaľ žiadny Slovák nedostal. Ďakujem

Na bezplatný odber spravodajstva z EÚ do vášho emailu sa môžete prihlásiť tu: PRIHLÁSENIE. Zdieľaj …

Consent choices