pneumatiky
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Belgicko je šampiónom EÚ pri recyklácii a znovuzhodnotení ojazdených pneumatík

V roku 2022 sa v Belgicku vyzbieralo 85.844 ton ojazdených pneumatík. Viac ako 99,8 % z tohto odpadu bolo možné znovu zhodnotiť. Na správu belgickej organizácie zodpovednej za recykláciu pneumatík Recytyre upozornila v stredu televízna stanica RTBF.

Miera recyklácia starých pneumatík v Belgicku výrazne presahuje minimálny cieľ zhodnotenia tohto typu materiálu v EÚ, stanovený na 85 %. Podľa správy Recytyre pokrok Belgičanov v recyklácii možno vysvetliť dvoma dôvodmi: lepším zberom ojazdených pneumatík a zavedením dane z nákupu nových pneumatík. „Keď si kúpite nové pneumatiky, zaplatíte príspevok navyše. To znamená, že svoje ojazdené pneumatiky môžete bezplatne vrátiť, keď dosiahnu koniec životnosti. Toto je úprava v porovnaní s tým, čo bolo pred zavedením povinného zberu pneumatík. V tom čase zákazníci museli platiť pri vrátení ojazdenej pneumatiky, čo nikto neurobil, a preto pneumatiky končili vyhodené v prírode,“ opísal situáciu riaditeľ spoločnosti Recytyre Chris Lorquet.

Po zbere sa staré pneumatiky rozdrvia a premenia na kúsky gumy. Tie sú pretvorené do formy granúl používaných najmä na výrobu syntetických podláh športovísk. „Toto použitie však bude čoskoro zakázané, a preto tento sektor bude musieť objaviť nové spôsoby využitia recyklovanej gumy. Uvedomujeme si však, že guma je zaujímavý materiál, použiteľný na rôzne aplikácie, najmä na všetko, čo súvisí s izoláciou,“ vysvetlil Lorquet.

Viac..  Europoslanci chcú prísne limity na dosiahnutie nulového znečistenia ovzdušia do 2050

Ďalšia koľaj znovuzhodnocovania starých pneumatík sa podľa odborníkov z Recytyre týka chemickej recyklácie. Firma sa chystá reindustrializovať svet recyklácie pneumatík v Belgicku tým, že namiesto mechanickej recyklácie sa prejde na chemickú, ktorá bude oveľa efektívnejšia z hľadiska kvality materiálu. Vyššia kvalita spracovaného materiálu by mala umožniť transformáciu tohto odpadu na nové pneumatiky, čo v priemyselnom meradle zatiaľ nie je možné.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

hojsik

Martin Hojsík v Handlovej: Chceli by ste rizikovú „spaľovňu“ pneumatík vo vašom meste?

Presne toto zariadenie malo vzniknúť v Handlovej. Ide o technológiu, ktorá produkuje veľké množstvo skleníkových …

Consent choices