Ruská vlajka. PHOTO: SITA

EÚ uvalila sankcie na Rusov napojených na propagandistický web RRN

Rada Európskej únie v piatok rozhodla o uvalení sankcií voči siedmim Rusom a piatim subjektom spojeným s prevádzkou webovej stránky RRN (Recent Reliable News), ktorá podľa Únie skresľuje informácie a šíri propagandu na podporu vojny Ruska proti Ukrajine, informuje TASR.

Podľa Rady sa táto kampaň, na ktorej sa podieľajú ruské štátne orgány, opiera o falošné webové sídla, ktoré si prisvojujú identitu vnútroštátnych médií a vládnych webových sídel, ako aj o falošné účty na sociálnych sieťach. Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell k tomu vyhlásil, že RRN je súčasťou širšej hybridnej kampane Ruska proti EÚ a členským štátom. „Zaradením týchto nových mien na zoznam vysielame jasný signál, že vieme, ako manipulujú s naším informačným priestorom a ako fungujú. Sme pevne odhodlaní predchádzať týmto hrozbám, odrádzať od nich a účinne na ne reagovať novými nástrojmi,“ uviedol Borrell.

Rada EÚ oznámila reštriktívne opatrenia voči spoločnosti Inforos a trom z jej zakladateľov. Mediálna organizácia Inforos je podľa Rady úzko prepojená s ruskou vojenskou spravodajskou službou (GRU) a je zodpovedná za zriadenie viac ako 270 propagandistických proxy online médií. Na sankčnom zozname je aj ANO Dialog, ruská nezisková organizácia úzko prepojená s Kremľom, Inštitút ruskej diaspóry, ako aj Social Design Agency a Structura National Technologies – dve ruské IT spoločnosti zapojené do digitálnej dezinformačnej kampane RRN.

Viac..  Čína nalieha na EÚ, aby zrušila sankcie voči čínskym firmám spojených s Ruskom

EÚ na svoj sankčný zoznam zaradila už celkovo približne 1800 osôb a subjektov. Sankcie znamenajú zmrazenie aktív, pričom občania a firmy v EÚ majú zakázané sprístupňovať peniaze týmto fyzickým a právnickým osobám. Na fyzické osoby sa navyše vzťahuje aj zákaz cestovania, ktorý im bráni vo vstupe na územie EÚ alebo v prechode cezeň.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

Macron: Orbánova cesta do Ruska a Číny bola legitímna, ale nie v mene EÚ

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v noci na piatok (SELČ) vo Washingtone vyhlásil, že Viktor Orbán …

Consent choices