Člen Výkonnej rady ECB Fabio Panetta. © European Union 2023 - Source : EP

F. Panetta: Je lepšie, ak ECB podrží úrokové sadzby na súčasnej úrovni dlhší čas

Európska centrálna banka (ECB) by mala radšej podržať úrokové sadzby na súčasnej úrovni dlhší čas, než ich na ďalšom zasadnutí opäť zvýšiť, a potom riskovať vynútenú zmenu kurzu. Povedal to vo štvrtok člen Výkonnej rady ECB Fabio Panetta, ktorý tak podporil signály, že ECB by mohla pozastaviť sprísňovanie menovej politiky. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

ECB zvýšila úrokové sadzby naposledy minulý týždeň, čím ich nahor posunula deviaty raz po sebe. Zároveň naznačila, že by mohla v sprísňovaní menovej politiky urobiť pauzu. Inflácia totiž pokračuje v spomaľovaní, okrem toho sa však spomaľuje aj rast ekonomiky. Panetta, ktorý dlhodobo vyzýva na opatrnejší prístup pri zvyšovaní úrokových sadzieb, uviedol, že udržiavanie sadzieb na súčasnej úrovni umožní banke dostať infláciu k svojmu inflačnému cieľu stanovenému na 2 % bez toho, aby príliš zasiahla ekonomiku, alebo ohrozila finančnú stabilitu. Ako povedal na webinári organizovanom milánskou univerzitou Bocconi, práve v tejto situácii je udržanie sadzieb na nezmenenej úrovni vhodné. Úrokové sadzby sú zhruba na úrovni potrebnej na zabezpečenie strednodobej cenovej stability, inflačné riziká sú v rovnováhe a navyše, ekonomická aktivita je slabá.

Miera inflácie v eurozóne sa v júli opäť spomalila. Dosiahla 5,3 % oproti 5,5-percentnej hodnote v predchádzajúcom mesiaci. Pokles cien energií sa zrýchlil a ceny potravín síce rástli, avšak miernejším tempom. Na druhej strane, ako ukázali vo štvrtok zverejnené spresnené údaje, aktivita v sektore služieb eurozóny spomalila v júli tempo rastu výraznejšie, než sa pôvodne čakalo. K tomu sa pridáva prudší pokles aktivity vo výrobnom sektore. Výsledkom je zrýchlenie poklesu aktivity v celom súkromnom sektore menovej únie. Takýto vývoj by mohol posilniť postoje tých členov vedenia ECB, ktorí vyzývajú na pauzu vo zvyšovaní úrokových sadzieb. K tejto skupine patrí aj Panetta (64), ktorý ku koncu októbra odstúpi z postu člena Výkonnej rady ECB, aby prevzal vedenie talianskej centrálnej banky. Ako nový guvernér centrálnej banky si tak v ECB udrží pozíciu člena Rady guvernérov.

Viac..  EÚ prijala ponuku Apple na otvorenie systému mobilných platieb

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

investicie

Prieskum ECB predpokladá infláciu v tomto roku na úrovni 2,4 %

Inflácia v eurozóne by sa mala v nasledujúcich rokoch ďalej spomaľovať a do roku 2026 …

Consent choices