hojsik
Martin Hojsík, europoslanec /PS, RE/: PHOTO: redakcia/red.

M. Hojsík: Historicky prvýkrát získa pôda európsku ochranu ako voda a vzduch

Európska únia historicky prvýkrát postaví ochranu pôdy na podobnú úroveň, ako je ochrana vody a ovzdušia. Zrovnoprávnenie pôdy s ostatnými zložkami životného prostredia tak umožní komplexne chrániť životné prostredie v Európe. Vyjednávanie za Európsky parlament povedie slovenský europoslanec.  

Pôda je prales, po ktorom chodíme. Doteraz nemala celoeurópsku ochranu a to napriek tomu, že až sedemdesiat percent pôdy v Európskej Únii nie je zdravej. Ochrana pôdy sa stáva plnohodnotnou súčasťou ochrany životného prostredia. Predovšetkým je to dobrá správa pre každého obyvateľa. Zdravá pôda predstavuje synonymum pre zdravé potraviny,“ vyhlásil Martin Hojsík, europoslanec a podpredseda Progresívneho Slovenska.

Podľa Hojsíkových slov je európska legislatíva prvým krokom pre zaistenie skutočne komplexnej ochrany všetkých zložiek životného prostredia. Predovšetkým sa prvýkrát ukotví definícia zdravej pôdy a určia sa parametre monitorovania zdravia pôdy.  „Len na základe výstupov monitoringu je možné dlhodobo a efektívne skvalitňovať ochranu pôdy. Práve v tejto oblasti vnímam priestor pre užšiu spoluprácu vedeckých autorít ako z oblasti agrorezortu, tak ochrany životného prostredia,“ pokračuje Hojsík.

Európska komisia pripravila tento zákon na základe iniciatívy Európskeho parlamentu, ktorú neskôr podporila skupina členských štátov. V apríli 2021 prijal Európsky parlament veľkou väčšinou hlasov rezolúciu, ktorá požaduje od Komisie legislatívu. Samotná rezolúcia, ktorú inicioval Martin Hojsík, nakoniec získala v Európskom parlamente výraznú väčšinu. Ochrana pôdy získala 605 hlasov. Proti hlasovalo 55 a zdržalo sa 41 europoslancov a europoslankýň. Na základe úspechu rezolúcie Európska komisia návrh zákona na ochranu pôdy predložila. 

Viac..  Ivan Štefanec: Európska únia nám prináša skutočný mier

“Predložený návrh európskej smernice je možno príliš kompromisný, na druhej strane však súčasný návrh vnímam ako prvý a najdôležitejší krok na ceste k reálne ochrane pôdy a produkcie potravín. Verím, že sa mi podarí vyjednať silnú pozíciu Európskeho parlamentu, ktorá získa veľkú podporu poslancov a poslankýň. Bude to dôležité pre neskoršie vyjednávanie s členskými štátmi a Komisiou,” uzatvára Hojsík, ktorý sa stal spravodajcom návrhu bude viesť vyjednávania za európsky parlament.

O mam

Odporúčame pozrieť

Europska unia

Inštitúcie EÚ chcú chrániť životné prostredie aj prostredníctvom trestného práva

Európska komisia (EK) v piatok privítala dohodu medzi Európskym parlamentom a Radou EÚ o ochrane …

Consent choices