Pamiatka obetí totalitných a autoritárskych režimov nezostáva zabudnutá. V utorok, pri príležitosti Európskeho dňa spomienky na obete stalinizmu a nacizmu (23. august) to uviedli podpredsedníčka Európskej komisie (EK) pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová a eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders, informuje spravodajca TASR.
S odkazom na Deň pamiatky obetí všetkých totalitných a autoritárskych režimov pripomenuli, že pred 84 rokmi podpis paktu Molotov-Ribbentrop otvoril jednu z najtemnejších kapitol európskych dejín. „V tento dôležitý dátum pre históriu nášho kontinentu si uctievame nespočetné množstvo obetí totalitných a autoritárskych režimov. Opätovne potvrdzujeme, že ich pamiatka nie je zabudnutá, a obnovujeme náš záväzok urobiť všetko čo je v našich silách, aby sa podobné tragédie už nikdy nezopakovali,“ uvádza sa v ich spoločnom vyhlásení.
Obaja upozornili, že vo februári 2022 Európa a celý svet „s hrôzou a nedôverou sledovali“, ako ruský prezident Vladimir Putin na kontinent vrátil vojnu, prenasledovanie a nezákonnú okupáciu. Podľa ich vyjadrenia ruský štátny aparát prekrúca históriu a šíri konšpirácie, aby otrávil európske demokracie zlomyseľnými dezinformáciami. „Dnes Ukrajina a jej obyvatelia bojujú za mier a demokraciu. Budeme pokračovať v podpore Ukrajiny tak dlho, ako to bude potrebné, pretože táto vojna je o obrane našich demokracií. O našej slobode sa nedá vyjednávať a o slobode Ukrajiny tiež nie,“ odkázali Jourová a Reynders.
Podľa ich slov história dáva nádej aj dnes, aj pre Ukrajinu, lebo po druhej svetovej vojne sa podarilo prekonať vojnu a útlak, históriu strachu a nacionalizmu a vybudovať mierovú Európu a vytvoriť silné demokratické inštitúcie aj v tých členských krajinách, ktoré ešte nie tak dávno mali autoritárske režimy.
Pamiatka obetí totalitných a autoritárskych režimov v Európe aj mimo nej sa z iniciatívy Európskeho parlamentu pripomína každoročne 23. augusta v deň výročia paktu Molotov-Ribbentrop medzi komunistickým Sovietskym zväzom a nacistickým Nemeckom.
(TASR)